Bilim & Teknik

Hayvanlardan esinlenilerek üretilmiş 10 robot

Hayvan hareketlerinin ve vücutlarının incelenmesiyle üretilmiş 10 robot.

Hayvanlardan esinlenilerek üretilmiş 10 robot

Bu haberimizde, doğadaki canlılar örnek alınarak üretilen, birbirinden ilginç 10 robotu sizler için derledik.

Deniz yılanı

Araştırma ve gözlemleme amaçlarıyla üretilen bu robot, deniz yılanı gibi kıvrılarak suyun içerisinde ilerliyor. Oldukça kıvrak olan ve suda çok rahat bir şekilde ilerleyen robot, dalgıçların giremediği ortamlara gönderilmek için tasarlandı.

Maymun

1470865213_02-7.jpg

Roko isimli robot maymun, şimdilik sadece bir tasarımdan ibaret. Üretildiği takdirde farklı amaçlarla kullanılabilecek olan Roko, ormanlık alanda taşımacılıktan gözlem yapmaya kadar birçok şeyi yapabilecek.

Arı

Arıları taklit etmesi amacıyla üretilen RoboBees isimli robotlar, çeşitli nedenlerden ötürü yok olmaya başlayan arıların görevini devralmak için üretilmişler. Bu robotların aynı arılarda olduğu gibi kendi aralarında konuşması da hedefleniyor.

Çamur zıpzıpı

MuddyBot isimli bu ilginç robot, çamur zıpzıplarının hareketlerini taklit ediyor ve bilim insanlarına evrim dönemlerinde değişmeye başlayan hayvan hareketlerini incelemek için fırsat sunuyor.

Kanguru

Bionic Kangaroo isimli robot, Alman mühendisleri tarafından geliştirilmiş. Hareketlerle kontrol edilen robot kangurunun özel bir üretim amacı yok.

Zürafa

Google'ın satın aldığı ünlü Boston Dynamics tarafından geliştirilen SpotMini isimli robot zürafa, gerçek zürafalardan çok daha kısa. SpotMini'nin üretim amacı, evcil hayvan gibi davranarak insanlara arkadaşlık etmek.

Örümcek

Örümcekten ilham alınarak üretilen SpiderBot, karbon fiber iplikler kullanarak ağ örebilen, sıra dışı bir robot. Alman bilim insanları tarafından geliştirilen SpiderBot, ilerleyen senelerde daha fazla minik robota sahip olacak ve daha hızlı çalışabilecek.

Hamamböceği

CockroachBot, hamamböceklerinin vücutlarını yeniden şekillendirebilme özelliğine sahip olan özel bir robot. Arama ve kurtarma görevlerinde kullanılmak için üretilen robot, çok hassas olmasına rağmen dar ve küçük yerlerden sorunsuzca geçebiliyor.

Kuş

Diğer kuşları uzakta tutmak veya belirli bir bölgede konumlandırmak için geliştirilen RoBird, 3D yazıcı kullanılarak üretilen ve gerçekçi kuş görünümüne sahip olan bir robot. Tamamen kablosuz şekilde kullanılabilen robot, şimdlik bir kontrolcüye ihtiyaç duyuyor. Birkaç sene içerisinde robotun kendi kendine çalışabileceği öngörülüyor.

Vatoz

Cyborg vatoz olarak anılan bu ilginç şey yarı robot, yarı canlı. Işığa duyarlı olan fare kalbi hücreleri tarafından kontrol edilen cyborg vatoz, yapay bir vücuda sahip. Hiçbir pile veya güç desteğine sahip olmadan hareket edebilen cyborg, üzerine tutulan ışıkla kendi enerjisini üretiyor ve su içerisinde yüzüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.