Bilim & Teknik

Hibrit okul sistemi geliyor! İsteyenler okula gitmeden uzaktan eğitim alacak!

Eğitim sisteminde köklü değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Artık eğitim eskisi gibi tek düze olmayacak. İsteyenler okula gitmeden uzaktan eğitim alabilecekler. İşte detaylar.

Hibrit okul sistemi geliyor! İsteyenler okula gitmeden uzaktan eğitim alacak!

Pandemi sürecinin hayatımızdaki pek çok şeyi kökten değiştirdiğini söyleyebiliriz. Gelişen teknoloji ve iletişim olanakları sayesinde, eğitim ve çalışmanın belli düzeylerde uzaktan da yürütülebileceğini keşfetmiş olduk.

Görünen o ki bu sistem önümüzdeki yıllarda yeni bir seçenek olarak karşımıza çıkacak. Bilindiği üzere pandemi döneminde Türkiye dahil pek çok ülke uzaktan eğitim modelini benimsemişti. Pandeminin bitmesinin akabinde bu durum bazı ülkelerde, belli kurumlarda kalıcı hale getirildi.

Şimdi ise bu sistemin genele yayılması için somut adımlar atılmaya başlandı.

Hibrit okul sistemi geliyor! İsteyenler okula gitmeden uzaktan eğitim alacak!

Avrupa’da bazı ülkelerin önümüzdeki dönemle birlikte hibrit eğitim sistemine geçeceği ortaya çıktı. Bu sistemde, öğrenciler okula gitmek istemediklerinde uzaktan eğitim seçeneğine yönelebilecek. Yani, hem örgün, hem de uzaktan eğitim bir arada yürütülecek.

Hibrit sistemin en önemli yönü öğrencilerde devamsızlığın aranmayacak olması. Çünkü öğrenci dersi uzaktan da takip edebileceği için okula devam zorunluluğu şeklinde bir durum söz konusu olmayacak.

Elbette bu sistemin uygulamalı derslerde geçerli olmayacağını belirtmek gerekiyor. Örneğin mesleki okullardaki uygulamalı dersler sadece yüz yüze eğitimle verilebilecek.

Böyle bir sistem Türkiye’de de uygulanır mı şimdilik belli değil. Lakin bahse konu hibrit sistemin, öğrencilerin okulla bağını koparacağı da bir gerçek. Peki sizin bu konudaki görüşleriniz neler? Sizce hibrit okul sistemi ülkemizde de uygulanmalı mı? Yorum sizin.

Yorumlar
Raşit
Dersler ve etkinlikler uzaktan olabilir. Öğrenciye verilen ödevler daha çok işbirliği üzerinden olursa okula gelmek zorunda olacaklar. Sosyal bağları daha da kuvvetli olur böylece.
Cevapla
Ayşe
Evt, üniversiteler rin uygulama alanları dışında uzaktan olmalı, devam zorunluluğu ortadan kalkmalı çalışmak zorunda olup okula gidemeyen öğrenci ler var
Cevapla
Kamil
Adam olmak,okumak isteyen gelsin okula,Lise eğitimi zorunlu olmasin
Cevapla
Kesin çözüm
Değerler eğitimi dersleri hariç; Butun dersler uzaktan eğitim olmalı.... Ama bu alt yapıyı anneler babalar cocuklara aşilamali. Yani telefonu doğru amaçlarla kullanilmasini öğretmeli. Aslinda uzaktan eğitim hic te fena fikir değil. Uzay çağındayız çocukları monotonluktan kurtarıp şimdiden eğilimlerine göre yönlendirmek gerekir. Taaaa ilkokuldan başlanmali. Değerler eğitimi okulda birebir verilmelu yada resim ya da müzik ya da beden eğitimi vs.
Cevapla
Fatos
Bence okulları tamamen kapatsınlar kurtulsunlar...bizde eğitim sistemini sürekli değiştiren degersizlestiren zihniyetlerden kurtulalım bir an önce
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.