SpaceX'in Crew-5 misyonu, uzayda beş ay kaldıktan sonra Dünya'ya dönüyor

SpaceX'in Crew-5 görevi güvenli bir şekilde Dünya'ya döndü. Cumartesi akşamı, şirketin “Endurance” Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonunda beş ay kaldıktan sonra Florida kıyılarına indi.

SpaceX'in Crew-5 misyonu, uzayda beş ay kaldıktan sonra Dünya'ya dönüyor

Kapsül, NASA astronotları Josh Cassada ve Nicole Mann, Japon Koichi Wakata ve Rus kozmonot Anna Kikina'yı taşıyordu.

Dörtlü, bir ISS rotasyonu sırasında yörüngede 157 gün geçirdi. Space.com'un işaret ettiği gibi, Crew-5 görevi, Wailaki halkının bir üyesi olan Mann'ın uzayda uçan ilk Kızılderili kadın olduğunu gördü. Aynı zamanda, bu,  bir Rus kozmonotunun özel bir Amerikan uzay aracına ilk kez binmesiydi; bu, NASA ve Roscosmos'un geçen yıl Ukrayna'daki savaş nedeniyle artan ABD ve Rusya gerilimleri arasında bir koltuk paylaşımı anlaşması imzalamasının ardından mümkün olan bir kilometre taşıydı.

SpaceX'in Crew-5 misyonu, uzayda beş ay kaldıktan sonra Dünya'ya dönüyor - Resim : 1

SpaceX'in Crew-5 misyonu, uzayda beş ay kaldıktan sonra Dünya'ya dönüyor

Wakata için uçuş, bir Japon rekoru olan uzaydan beşinci dönüşüydü. Görev aynı zamanda, kapsülün Mürettebat-3 mürettebatını geçen sonbaharda başarıyla Dünya'ya geri götürmesinden sonra, Endurance için ikinci yörünge yolculuğunu da işaret ediyordu. Uzay aracı şimdi bir sonraki uçuşundan önce güvenlik kontrolleri ve yenileme için SpaceX'in Florida'daki Dragon Lair tesisine dönecek.

Uçuşta,  geçen yılın sonlarında bir mikrometeoroid çarpmasının ardından soğutma sıvısı sızıntısına neden olan Rus Soyuz uzay aracı ISS'ye MS-22 ile uçan NASA astronotu Frank Rubio yoktu. Dayanıklılık mürettebatı, Roscomos'un MS-22'nin yalnızca iki kişiyi güvenli bir şekilde taşıyabileceğine karar vermesinin ardından, ISS'den acil bir tahliye durumunda Rubio'yu taşımak için araçlarını geçici olarak güçlendirdi. Daha sonra Rusya, Rubio ve kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitry Petelin'i Dünya'ya geri getirmek için yedek bir Soyuz uzay aracı gönderdikten sonra bu değişiklikleri kaldırdılar.