Bilim & Teknik

Hint Okyanusu'nun dibinden çıkan ilginç şeyler şaşırttı

Bilim insanları Hint Okyanusu'nun dibinde hiç beklemedikleri bir şey keşfettiler. Önceleri ne olduğunu anlayamadıkları cisimlerin bir köpekbalığı mezarlığı olduğunun farkına varan araştırmacılar, daha önce yaşamış bir canlının 450 milyon yıllık geçmişine dair kalıntıları bulduklarını açıkladılar.

Hint Okyanusu'nun dibinden çıkan ilginç şeyler şaşırttı

Avustralya'nın ulusal bilim kurumu CSIRO, Cocos Adaları yakınlarında derinlerde bir dizi tuhaf yaratık keşfettikten sonra, okyanusun derinliklerinde oldukça şaşırtıcı bir şey buldu: milyonlarca yıllık fosilleşmiş dişlerle dolu bir köpekbalığı mezarlığı. Başlangıçta hayal kırıklığı yaratan tortu ve manganez nodülleriyle dolu bir ağ çıkardıklarını düşündüler. Ancak daha yakından bakınca gerçek ortaya çıktı.

Hint Okyanusu'nun dibinden çıkan ilginç şeyler şaşırttı - Resim : 1

Museums Victoria Research Institute koleksiyon sorumlusu Dianne Bray, Australian Broadcasting Corporation'a (ABC) "İnanılmazdı, gerçekten öyleydi" dedi. "Hepsi fosil değildi, bazıları nispeten yeni mako köpekbalıkları ve iki tür büyük beyaz köpekbalığı akrabasıydı." diye ekledi.

Bir dizi yırtıcı türü temsil eden 750'den fazla mineralize diş, 5,4 kilometre derinlikten çekildi. Batı Avustralya Müzesi'nin balık küratörü Glen Moore, keşfin megalodonun yakın atalarından bazıları da dahil olmak üzere, modern ve eski köpekbalığı parçalarının ilginç bir karışımını içerdiğini söylüyor. Moore yaptığı açıklamada, "Bu köpekbalığı, tüm köpekbalıklarının en büyüğü olan ancak yaklaşık 3,5 milyon yıl önce ölen Megalodon'a dönüştü" dedi.

Megalodon köpekbalıkları o kadar büyüktü ki , günümüzün en büyük köpekbalığı olan "büyük beyazı" (Carcharodon carcharias) bütün olarak yutabilirlerdi. Köpekbalıklarının kemik yerine kıkırdak iskeletleri olduğundan, dişleri ve ara sıra pulları dışında kalıntılarının çoğu fosilleşmeden önce çürür. Yani bu kalıntılar, bu eski hayvanların Dünya'daki 450 milyon yıllık geçmişine dair elimizdeki tek ipucu. Bu kadar uzun bir tarihi kapsayan bu kalıntıların neden bu kadar çoğunun tek bir yerde toplandığı ise belli değil. Yırtıcı hayvanların mezarlığı, Avustralya'nın batı kıyısının 2500 kilometre açığında bulunan iki yeni deniz parkında yapılan bir araştırma sırasında bulundu.

Yorumlar
Hamza
Hiç beklenmedik şey nasıl oluyo hint okyanusunun ortasından 150 bin yıllık iphonmu çıkmasını bekliyodunuz🤪
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.