Bilim & Teknik

IBM, büyük veriler için büyük inovasyonlarını duyurdu

Duyurular arasında sektörün ilk veri hızlandırma teknolojisi ile hız ve basitlik anlamında büyük ilerlemeler sağlayan Yeni Hadoop Sistemi yer alıyor.

IBM, büyük veriler için büyük inovasyonlarını duyurdu

IBM kuruluşların Büyük Verilerden yararlanmalarını kolaylaştıran, hızlandıran ve daha ekonomik hale getiren yeni inovasyonlarını duyurdu. Duyurular arasında sektörün ilk veri hızlandırma teknolojisi ile hız ve basitlik anlamında büyük ilerlemeler sağlayan Yeni Hadoop Sistemi yer alıyor.

IBM, şirketlerin ve devletlerin büyük verileri analiz etmelerini daha kolay, hızlı ve ekonomik hale getirmek için tasarladığı yeni teknolojilerini duyurdu. Bu duyurular, büyük veriler için 25 kata kadar daha hızlı raporlama ve analitik yeteneği sağlıyor.

1366888851_ibmbigdata.jpg


Kuruluşlar bilgisayarlar, mobil aygıtlar, sensorlar ve sosyal ağlardan gelen büyük hacimdeki yapısal ve yapısal olmayan verilerle mücadele etmeye çalışırken müşteri ilişkilerini sağlamlaştırmak, güvenlik tehditlerini ve sahtekarlık risklerini önlemek ve yeni gelir alanlarını belirlemek durumunda kalıyorlar. Buna yardımcı olması için en büyük yeni kaynak olarak karşımızda duran Büyük Verileri daha düşük maliyetlerle ve çok daha hızlı bir biçimde analiz etmeye ise hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyorlar.

Dünya genelindeki IBM laboratuvarlarındaki binlerce araştırmacı ve geliştiricinin çalışmalarının bir sonucu olan yeni duyurular, analitik performansını önemli ölçüde artırmak ve yönetimi basitleştirmek için çok sayıda tekniği bir araya getiren ve sektördeki ilk inovasyon olan  “BLU Acceleration”ı da kapsıyor.

IBM’in yeni duyuruları arasında dikkat çeken bir diğer bir nokta ise kuruluşların (sosyal medya içerikleri, dijital resimler ve videolar, çevrimiçi işlem kayıtları ve cep telefonu konum verileri gibi) yapısal ve yapısal olmayan büyük verileri düzenlemeleri ve analiz etmeleri için kullanılan, oyunun kurallarını değiştiren Hadoop açık kaynaklı yazılımını daha kolay ve hızlı devreye almak üzere tasarlanmış yeni IBM PureData System for Hadoop çözümü.

Bu yeni sistem güçlü, kullanımı kolay analitik araçlar ve görselleştirmeler ile hem iş dünyasındaki analistlerin hem de veri bilimcilerin normalde haftalar süren kurumsal sınıf Hadoop teknolojisini benimseme sürelerini dakikalara indiriyor. Bunun yanı sıra çok daha fazla kurumsal sistemle izleme, geliştirme ve bütünleştirmenin önünü açan gelişmiş Büyük Veri araçları sağlıyor.

“Büyük veri, tüm ilgili verilerin tam etki anında kullanılmasıyla ilgilidir” diye açıklayan IBM Türk Yazılım Grubu Ülke Müdürü Gökhan Nalbantoğlu ekliyor: “Yeni duyurularımız kapsamında yer alan inovasyonlar ile her tür kuruluş iş sonuçlarını iyileştirme şansı bulacaktır. Bunu, yeni ürünlerimiz ve inovasyonlarımız arasında yer alan hız ve keşif yeteneğine dair yepyeni yetenekleri benimseme fırsatını yakalamanın yanı sıra mevcut becerilerini de kullanarak ve daha hızlı değerler elde ederek yapacaklar.”

BLU Acceleration yazılımı kullanıcıların temel bilgilere çok daha kısa sürede erişmesini sağlayarak karar alma süreçlerini iyileştiriyor. Bu yazılım, (veri kümeleri bellek boyutlarını aştığında dahi bellek içi performans sağlayarak sabit diskler yerine daha hızlı performans için verilerin Random Access Memory ortamına yüklenmesine olanak tanıyan) geleneksel bellek içi sistemlerin yeteneklerini artırıyor. Test ortamında tipik bir analitik iş yükündeki bazı sorguların birleştirilmiş BLU inovasyonları kullanıldığında 1,000 kattan daha hızlı gerçekleştiği gözlemlendi.

BLU Acceleration kapsamındaki yenilikler arasında “veri atlama” gibi özellikler de bulunuyor. Bu özellik yedeklenen bilgiler gibi analiz edilmesi gerekmeyen verileri atlama, farklı işlemcilerdeki verileri paralel olarak analiz edebilme, ayrı veri modelleme katmanı geliştirmeye gerek olmadan verileri şeffaflıkla analiz etme yetenekleri sağlıyor. BLU Acceleration ürününün sektörde bir ilk olan diğer özelliği ise verilerin analiz edilmesi için sıkıştırmaya gerek olmayan “eyleme geçirilebilir sıkıştırma” çözümü.

IBM’in Büyük Veri yenilikleri büyük hacimli verileri daha kolay erişilebilir ve kurumsal kullanıma hazır duruma getiriyor

Yeni IBM ürünleri, yazılım, hizmetler, araştırma ve donanımı kapsayan sektörün en geniş Büyük Veri portföyünü bir adım ileri taşıyor. IBM Büyük Veri Platformu, geleneksel veri ambarı teknolojilerini Hadoop, akış bilgi işlemi (stream computing) veri keşfi, analitik ve kurumsal entegrasyon gibi yeni Büyük Veri teknikleriyle bir araya getirerek kritik gereksinimlere yanıt vermek için bütünleştirilmiş bir çözüm oluşturuyor.

IBM PureData System for Hadoop sürümü, IBM laboratuvarlarında 5.000’in üzerinde uzmanın, dört yıl boyunca üzerinde çalıştığı esnekliği, basitliği ve düşük maliyetleri bir arada sağlayan IBM PureSystems bütünleşik sistemler ailesi için çok önemli bir başka yeniliğe imza atıldığının göstergesidir. Bu yeni ürün, IBM Araştırma Birimi’nin her ölçekte  işletmenin verileri uygun maliyetle yönetmesini ve analiz etmesine izin veren ve  IBM Araştırma Birimi’nin yönetim, iş akışı, yetkilendirme ve güvenlik de dahil en iyi analitik yeteneklerine sahip IBM InfoSphere BigInsights ile entegre olur.

PureData System for Hadoop dışında tüm ürünler 2013 ikinci çeyreğinde pazara sunulacak. PureData System for Hadoop sürümünün piyasaya çıkış tarihi ise 2013’ün ikinci yarısı olarak belirlendi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.