Bilim & Teknik

ILA Fuarında, Türk Yıldızları Akrobasi Timi ve Solo Türk ekibi şov yapacak

Fuarın açılışına, Bakan Lütfi Elvan da katıldı.

ILA Fuarında, Türk Yıldızları Akrobasi Timi ve Solo Türk ekibi şov yapacak

Almanya Berlin'de Schönefeld Havalimanı'ndaki fuarın açılışı Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt tarafından gerçekleştirdi. Açılış töreni fuar alanında tanıtılan Airbus firmasının ‘’A350 XWB’’ büyük yolcu uçağının önünde gerçekleştirildi.

Başbakan Merkel, burada yaptığı konuşmada, ILA’da hava ve uzay alanında en yeni teknolojilerinin sergilendiğini ve sektörden herkesin buraya katıldığını vurguladı. Türkiye’nin bu yıl ILA’nın partner ülkesi olduğuna dikkati çeken Merkel, ''Türkiye'deki maden ocağındaki facianın acı haberi Almanya’da bizi de sarstı. Bizim düşüncelerimiz ölenlerin yakınlarıyla. Böyle trajik zamanlarda gündemden söz etmek kolay değil'' ifadesini kullandı.

Türkiye'nin uzun yıllardan beri düzenli bir şekilde ILA'ya katıldığını belirten Merkel, Türkiye'nin uzay ve havacılık alanındaki sanayisinin etkili inovasyon potansiyeline sahip olduğunu kaydetti. Uzay ve havacılık sektörünün önemine değinen Merkel, Almanya'da bu sektörde çalışan sayısının geçen yıl yüzde 4,8, elde edilen cironun da yüzde 7,8 arttığına dikkati çekti.

1400615772_img20140520224246.jpg

Uzay ve Havacılık sektörünün ekonomi için kilit öneme sahip olduğunu ifade eden Merkel, Alman hükümetinin bu sektörü her zaman göz önünde bulunduracağını kaydetti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da ILA'nın sektörün en önemli fuarından biri olduğunu ifade etti. ''Almanya, Türkiye'nin en önemli müttefiklerinden biridir. Her iki ülke birçok alanda özellikle de savuma alanında yakın işbirliği yapıyor'' diyen Elvan, iki ülkenin karşılıklı ticaret hacminin 30 milyar avro üzerinde olduğuna dikkati çekti.

Almanya’nın son yıllarda Türkiye’nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyeliğine çekince koymasına rağmen iki ülke ilişkilerinin güçlendiğini belirten Elvan, özellikle savunma sanayisinde 2008’de yapılan anlaşmanın bu alandaki ilişkiyi güçlendirdiğini vurguladı. Türkiye’nin Almanya ile savunma alanında yaptığı projelerin toplam 4 milyar olduğunu ifade eden Elvan, iki ülke işbirliğinde en önemli başarılarından birinin 2014’teki Almanya-Türkiye Bilim Yılı olduğuna işaret etti.

ILA’ya savunma sanayisinde faaliyet gösteren 17 şirketin katıldığını belirten Elvan, Türkiye’deki savunma sektörünün son 10 yılda önemli bir gelişme gösterdiğini, savunma sanayii ihracatının 2 milyar avroya çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti. Elvan, ILA'nın tüm katılımcılar için verimli olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından büyük bir makasla kurdele keserek fuarın açılışını gerçekleştiren Merkel ve Elvan, daha sonra beraberindeki heyetle stantları gezdi. ILA’ya bu yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 40 ülkeden bin 203 şirket katılıyor. TAİ, HAVELSAN, ROKETSAN, Alp Havacılık, STM, Figes, Bites, OSSA, TÜBİTAK Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ve Türk Hava Yolları fuarda yer alıyor.

Uzay ve havacılıkla ilgili son teknolojilerinin ve ürünlerin sergilendiği fuarda, aralarında Airbus’ın yeni uçağı A350’nin de bulunduğu yaklaşık 300 hava aracı sergileniyor. İlk üç günü sadece sektör temsilcilerine açık olan fuarı 250 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Türk Yıldızları Akrobasi Timi ve Solo Türk ekibinin gösteri uçuşları yapılacağı fuar 25 Mayıs’a kadar açık kalacak. 

Kaynak: AA


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.