Bilim & Teknik

İlk Türk İnsan Genomu yayını gerçekleştirildi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü ilk “Türk İnsan Genomu” yayınını gerçekleştirdi.

İlk Türk İnsan Genomu yayını gerçekleştirildi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Otu liderliğindeki ekip Türk insanının genetik şifresini çözdü. Yaklaşık üç yıl süren araştırma sonuçları dünyanın saygın bilim dergilerinden PLOS ONE’da yayınlandı.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan makale, Türk popülasyonundan örnek bir kişinin tüm DNA dizisini gösterip detaylı analizini içeriyor. İnsan genomu 23 kromozom üzerinde bulunan 3.2 milyar nükleotidden oluşan DNA'nın bütününü temsil etmektedir. BİLGİ öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilen çalışma, Türk insanındaki bu 3.2 milyar "harfin" diziliş sırasını ortaya koymaktadır.

1393014301_journal.pone.0085233.g002.png

Herhangi iki insanın DNA dizilimi yüzde 99'un üzerinde bir benzerlik göstermektedir. Farklılıkları oluşturan yapısal değişkenlerin en önemlileri "Single Nucleotid Polymorphism" (SNP) denilen tek nükleotid farklılıkları ve DNA dizilerine eklenmiş ya da bu dizilerden silinmiş olan ve genellikle 50 nükleotidden kısa olan değişikliklerdir. Yapılan çalışmada Türk insanına has bu tür yapısal değişiklikler bulundu ve bunların hastalıklarla olan ilişkileri ortaya çıkarıldı. Özellikle insan DNA'sının yaklaşık yüzde 2'sini oluşturan gen bölgelerindeki yapısal farklılıklar, hücrenin işleyişi ve hastalıklarla olan ilişkisini belirlemede önemli bir etkendir. Gerçekleştirilen çalışma Türk insan genomunda bulunan yapısal değişiklikleri gen bölgeleriyle ilişkilendirilip kritik sonuçlara yol açanları tespit etti. Diğer popülasyonlarla karşılaştırıldığında, Türk insanında belirgin bir genom karakteristiği olduğu tespit edildi.

Boğaziçi Üniversitesi Türkiye Genom Araştırması

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.