Bilim & Teknik

İlk yerli İHA'lar TSK'ya teslim ediliyor

Özdemir Bayraktar ve 3 oğlunun geliştirdiği ilk milli İHA’lar TSK’ya teslim edilmeye başlandı.

İlk yerli İHA'lar TSK'ya teslim ediliyor

Havacılığa gönül veren Bayraktar Ailesi İHA projesini, Şırnak’ta şehit olan Yarbay Melih Gülova’ya verdiği söz üzerine geliştirdi.

Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından geliştirilen Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA), uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Dün teslimat ve kabul süreci işlemleri başlayan tüm yazılım ve donanım sistemleri Türk mühendisleri tarafından üretilen Bayraktar TB2 İHA, sürecin tamamlanmasının ardından ilk etapta 6 uçak 2 yer kontrol istasyonundan oluşan sistemiyle iki hafta içinde TSK envanterine girecek.

1415972193_unnamed-9.jpg

Böylece Türk Ordusu Cumhuriyet tarihinde ilk kez taktik sınıfı yerli bir İHA kullanmış olacak. İlk partinin ardından 2015’in ortasında yine 6 uçak ve 2 yer istasyonundan oluşan ikinci parti teslim edilecek.

Orta irtifa ve uzun menzil (MALE) sınıfı İHA olarak geliştirilen Bayraktar, milli ve özgün tam otomatik uçuş kontrol sistemiyle, hangardan pist başına kadar taksi, kalkış, seyir, iniş ve park yapıyor. Dünyada ilk kez üç yedekli uçuş kontrol sistemi Bayraktar’da kullanılıyor. Milli İHA’da 8 çeşit servo eyleyici, ısıtmalı pilot statik, akıllı dengeleme sistemine sahip lityum tabanlı batarya gibi birçok kritik sistem yer alıyor. Bayraktar TB2, ihale aşamasında 10 saat havada kalma ve 18 bin feet irtifada uçuş gerçekleştirme şartlarına karşılık Edirne Keşan Askeri Havaalanı’nda yapılan uçuş testlerinde 24 saat 34 dakika havada kalarak 27 bin feet irtifaya çıktı. Haluk Bayraktar, Bayraktar TB2’nin artık 30 saat havada kalarak 30 bin feet irtifada uçabileceğini belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz Ağustos’ta yaptığı bir mitingte Bayraktar’ın bu rekorunu duyurmuştu.


1416037207_hangi.jpg

1416037215_neymar.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.