İngiltere'deki ilk uzay uçuşu yörüngeye ulaşamadı

Virgin Orbit'in tarihi "Start Me Up" görevi, planlandığı gibi 9 Ocak'ta Cornwell Uzay Limanı'ndan fırlatıldı, ancak yörüngeye ulaşamadı ve görev başarısızlıkla sonuçlandı.

İngiltere'deki ilk uzay uçuşu yörüngeye ulaşamadı

Etkinlik boyunca şirketin tweetleri takip edildiğinde başlarda her şeyin yolunda gittiği görülüyordu. Virgin Orbit, Launcher One'ın taşıyıcı uçağı Cosmic Girl'den temiz bir şekilde ayrıldığını ve NewtonThree birinci aşama roket motorunun ateşlendiğini doğruladı. Misyon ayrıca, şirketin ikinci aşama motorunun ateşlemesi olan NewtonFour'un ateşlemesi hakkında tweet atmasıyla başarılı bir aşama daha gerçekleşmiş görünüyordu.

LauncherOne'ın yükünü konuşlandırmadan önce gezegenimizin etrafından dolanması gerekiyordu. Bir sonraki tweet'te roket ve faydalı yük uydularının başarıyla yörüngeye ulaştığı bildirildi.

İngiltere'deki ilk uzay uçuşu yörüngeye ulaşamadı - Resim : 1

İngiltere'deki ilk uzay uçuşu yörüngeye ulaşamadı

Ancak şirket bu tweet'i sildi ve bir anormallik nedeniyle görevin planlandığı gibi yörüngeye ulaşmasını engellediğini belirten bir duyuru ile değiştirdi. Reuters'e göre, fırlatmanın video akışı üzerinde gördüğü bir grafik ekran, görevin ikinci aşamaya ulaştığını ancak kalkıştan birkaç saat sonra faydalı yük konuşlandırmasının üç adım önünde durduğunu gösterdi.

Birleşik Krallık Uzay Ajansı Ticari Uzay Direktörü Matt Archer, hükümetin ve aralarında şirketin de bulunduğu çeşitli kuruluşların önümüzdeki günlerde başarısızlıkla ilgili bir soruşturma yürüteceğini söyledi. Archer ayrıca ikinci etabın "teknik bir anormallik yaşadığını ve gerekli yörüngeye ulaşamadığını" söyledi. Soruşturmanın neyi kapsadığı belli değil, ancak Virgin Orbit mümkün olduğunda daha fazla ayrıntı paylaşacağına söz verdi. Bu sırada Cosmic Girl ve ekibi, Cornwall Uzay Limanı'na güvenli bir şekilde geri dönebildi.