Bilim & Teknik

İnsanlığın sonunu getirebilecek oluşumlar!

Oxford’lu bilim insanları insanlığın sonuna sebep olabilecek senaryoları açıkladı.


Dünyanın sonunu konu alan Hoolywod filmlerini sık sık izlemişsinizdir. Filmlerle karşımıza çıkan bu senaryolar bu defa İngiliz Oxford Üniversitesi’nde masaya yatırıldı. Oxford’lu bilim insanları insanlığın sonuna sebep olabilecek oluşumları şöyle sıraladı.

Nükleer savaş

Soğuk Savaş sona ermiş olsa bile başta ABD ve Rusya olmak üzere onlarca ülkenin binlerce nükleer bombası bulunuyor. Araştırmacılar, olası bir nükleer savaşın insanlığın sonunu getirebileceğini düşünüyor.

1424125551_img20150217002016.jpg

Yapay Zeka

Gelişen teknoloji ile birlikte yapay zekaya sahip robotların insan nesline tehdit oluşturabileeği düşünülüyor. Ünlü İngiliz bilim adamı Stephan Hawking de geçtiğimiz aylarda benzer bir uyarıda bulunmuştu.

Göktaşı çarpması

Dinozorların neslinin tükenmesine sebep olan göktaşları insanlığın da en büyük korkuları arasında. Uzmanlar, New York büyüklüğündeki bir göktaşının insanlığın sonunu getirebileceğini belirtiyor.

Süper yanardağ

Süper yanardağ olarak bilinen doğa olayının global anlamda büyük felaketlere yol açabileceğini belirten uzmanlara göre bu doğa olayı da listenin üst sıralarında yer alıyor.

Sentetik yaşam formları

Milyarder yatırımcı Craig Venter, 2010 yılında DNA yapısıyla oynayarak sentetik yaşam formları geliştirmişti. Oxford’lu akademisyen Julian Savulescu, sentetik yaşam formlarının biyolojik silah olarak kullanılabileceğini ve büyük bir yıkıma sebep olabileceğini iddia ediyor.

Küresel salgın

1918 yılında bir anda ortaya çıkan influenza virüsü, 50 milyon kişinin hayatına mal olmuştu. Uzmanlar, tedavisi bulunmayan bir virüsün daha ağır sonuçlara sebep olabileceği görüşünde.

İklim değişikliği

İklim değişikliğinin doğanın dengesini bozmasının başta tarım olmak üzere çoğu alanda olumsuz etkisinin olacağı söyleniyor. Böyle bir durumun kıtlığa sebep olacağı ise sıklıkla dile getirilen uyarılar arasında bulunuyor.

Devletlerin çöküşü

Devletlerin çöküşü üzerine oluşacak anarşinin de uzun vadede insanlığın sonunu getirebileceği düşünülüyor.

Nanoteknoloji

Gelecekte insanların makinalaşacağını öngören bilim insanları bu durumun insanların bildiğimiz anlamdaki yaşamlarının sonu olacağı görüşünde.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.