Bilim & Teknik

İnsansı robot: Han [Video]

Hanson Robotics firması tarafından geliştirilen insansı robot Han, karşısındaki insanın yüz mimiklerini algılayarak kendide bu mimiklerini oluşturabiliyor.

İnsansı robot: Han [Video]

Bugün geçtiğimiz saatlerde sizlere Çinli akıllı telefon üreticisi Elephone'nin yeni amiral gemisi modelini Hong Kong’ta düzenlenen Global Source Mobil Elektronik Fuarı'nda tanıttığı haberini vermiştik. Bu fuarda akıllı telefonların yanında birçok teknolojik ürünlerde tanıtıldı. Ancak hiçbiri fuarda tanıtılan insansı robot "Han"kadar ilgi görmedi.

1429639901_img20150421203819.jpg

Hanson Robotics adlı bir firma tarafından sergilenen Han adındaki robot ilk bakışta insansı yüzüyle gerçek insandan ayırt edilemiyor. Göğüs kısmında bulunan kamerası sayesinde insan yüzünündeki duygu ifadelerini(mimikler)algılayarak kendi de aynı mimikleri oluşturabiliyor. Yüz tanıma sistemi sayesinde konuştuğu kişiyi de veritabanını işleyen robot bu yüzü bir daha unutmuyor.

Kaucuk derisinin altında 40 farklı motor ile kontrol edilen ve geliştirme aşamasında olan Han isimli robotun mimiklerini ve sorulan sorulara verdiği cevapları aşağıdaki videolardan daha ayrıntılı şekilde görmeniz mümkün.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.