Bilim & Teknik

InSight Mars'a doğru yola çıktı

NASA'nın yeni insansız uzay aracı InSight Mars'a doğru yola çıktı. Uzay aracının kasım ayında Mars'a varması bekleniyor.

InSight Mars'a doğru yola çıktı

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nın NASA 2012'den bu yana Mars'a ilk inişini başlatmaya hazırlandığı yeni insansız uzay aracı InSight, Mars'taki depremleri incelemek üzere yola çıktı. Araç, Dünya, Mars gibi kayalık gezegenlerin nasıl oluştuğunu araştıracak.

InSight'ın Mars'a ulaşması ve benzeri görülmemiş jeolojik kazılara başlaması altı aydan fazla sürecek. InSight, gezegenin sıcaklığını ölçmek için daha önce hiç olmadığı kadar derinden (yaklaşık olarak 5 metre) inceleme yapacak.

Kaliforniya'daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden Cumartesi günü yerel saatle 07.05'te fırlatılan InSight'ın, planlandığı gibi giderse, 26 Kasım'da Kızıl Gezegen'e inmesi planlanıyor.

NASA'nın California eyaletindeki Pasadena'daki Jet Propulsion Laboratuvarı'nda InSight ana araştırmacısı olarak görev yapan Bruce Banerdt, “Özelliği olmayan bir kaya topundan yaşamı destekleyen ya da desteklemeyen bir gezegene nasıl geçtiğimiz gezegen biliminde önemli bir sorudur. Yeryüzünde bu süreçler milyarlarca yıl boyunca depremler ve yer kabuğundaki erimiş kayaların hareketiyle gerçekleşti" dedi.

Curiosity'nin görevini devralacak

6 Ağustos 2012 yılında Mars’ta Gate kraterine iniş yapan uzay aracı Curiosity, kızıl gezegendeki 2000. gününü Mart ayında tamamladı. Uzay aracı gezegene indiğinden bugüne kadar 154 kilometre yol yaptı.  Uzay aracının kullanım ömrünün 700 gün olacağı tahmin ediliyordu. Gövdesinde birçok bozulma ve parçalanmalar görülmeye başlanan Curiosity, görevini InSight'a bırakacak.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.