Bilim & Teknik

Insight uzay aracı Kızıl Gezegen’e iniş yapıyor! Canlı izle

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Mars keşif aracı InSight'i, Kızıl Gezegen'in yüzeyine indirmeye hazırlanıyor. İşte detaylar!

Insight uzay aracı Kızıl Gezegen’e iniş yapıyor! Canlı izle

NASA’dan yapılan açıklamada, InSight uzay aracının, 6 ay süren uzay yolculuğunun ardından TSİ akşam sularında Mars’ın yüzeyine iniş yapacağı bildirildi.

Açıklamada, Mars keşif aracının, 19 bin 800 kilometre hızla Mars atmosferine girdikten 6 dakika sonra hızını sıfırlayacağı, ardından paraşütünü açıp iniş motorlarını çalıştırarak, üç ayağı üzerinde yüzeye iniş yapmaya çalışacağı belirtildi.

NASA’nın 6 yıl aradan sonra Mars’a indirmeye çalışacağı ilk araç olan InSight, Kızıl Gezegen’deki depremleri araştıracak ve yer altı jeolojisi hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarmaya çalışacak.

Insight uzay aracı Kızıl Gezegen’e iniş yapacak! Canlı izle

Yukarıdan yayını canlı izleyebilirsiniz.

Bugüne kadar farklı uzay kurumlarının Mars’a yaptığı iniş denemelerinde başarı oranı yüzde 40’ta kalmıştı. NASA’nın farklı araçlarla yaptığı 8 iniş denemesinin 7’si başarılı olmuştu.

InSight uzay aracı, 5 Mayıs’ta Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden, Atlas V roketiyle uzaya fırlatılmıştı. NASA, görev kontrolden yapacağı canlı yayında inişi an ve an yayınlayacak, yayında görevin gidişatı ve amacı hakkında yorumlar da yapılacak.

Zaman çizelgesi ise şu şekilde verilmiş durumda;

  • 00:40 (TSİ) - Yolculuk aşamasından ayrılış
  • 00:41 (TSİ) - Uzay aracının uygun bir iniş için dönüş yapması
  • 00:47 (TSİ) - Saatte 19,800 km hızla atmosfere giriş
  • 00:49 (TSİ) - Isı koruma kalkanının en yüksek sıcaklığına ulaşması
Yorumlar
Zaza
Şu aynı yerde duracak diye yorum yapanlar zaten daha önceki araçlar bol bol resim çekti mumune topladı yolladı yüzey ile alakalı çok bilgiye sahipler zaten ama yüzeyde insanın yaşaması imkansız bu yüzden adamlar bunu yolladı bu araçta sonda var yani yerin altını kazacak ya boş izliyorsunuz yada harbiden boş muhabet günde 2 metre kare alanı sonda yapacak yerin altının sıcaklığı titreşimi ve daha fazla verileri alacak anladiniz mi neden sabit kaldığını tatilemi gitti la o oraya bizim türkler yollasa uzay aracı ilk fırsatta işi bıraktığı pitnik moduna sokarsınız cihazı
Cevapla
misafir
tekerleri yok. sürekli aynı yerde sabit duracak. aynı yerde durması saçma..
Cevapla
misafir
o kadar uğraşıyorsın insan 4 yane teker takar. sürekli aynı yerde durup aylarca ne yapacak..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.