Bilim & Teknik

İşinizde başarılı olmanızı sağlayan, bilimsel olarak kanıtlanmış 4 şey

Çalışma hayatınızda başarılı olmanızda yardımcı olan ve bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış 4 şey.

İşinizde başarılı olmanızı sağlayan, bilimsel olarak kanıtlanmış 4 şey

Eğer çalışma hayatınızda daha verimli, daha başarılı ve daha istikrarlı olmayı hedefliyorsanız, yaptığınız iş kadar davranışlarınıza da dikkat etmeniz gerekir. Ruh halinizi, işinizden aldığınız zevki ve hatta çalışma ortamınızdaki performansınızı etkileyebilecek davranışlarınız, başka insanları teşvik etmeli ve hem sizi, hem de onları sürekli olarak motive etmeli. Bunu sağlamak adına yapabileceğiniz bazı şeyler şunlar:


Gülümseyin

1470324846_725854-smiling.jpg

Yapılan bilimsel araştırmalara göre sahte bir şekilde gülseniz bile vücudunuz mutluluk hormonu salgılıyor ve daha iyi konsantre olabilmenizi mümkün kılıyor. Bunun yanı sıra son derece bulaşıcı olan gülme, etrafınızdaki kişilerin de aynı hormonu salgılamasını ve pozitif bir tavır takınmasını sağlıyor.


Göz teması kurun

1470324871_eyecontact.jpg

Göz teması kurmak, karşıdaki kişiden saklayacak hiçbir şeyiniz olmadığını gösterir. Müşterilerinizle ve iş arkadaşlarınızla göz teması kurmanız, o kişilerin size daha kolay güvenmesini sağlar ve özgüveninizi artırır.

Takdir ve tebrik edin

1470324890_thanks.jpg

İş arkadaşlarınızı takdir etmek onların motive olmasını sağlar ve çalışma isteklerini artırır. Aynı zamanda yapılan son bilimsel araştırmalara göre başkalarını övmek ve onları takdir etmek, özgüvenimizin artmasını sağlıyor.


Çalışma saatleri belirleyin

1470324907_7-24-14-shift-work-istock000010390109small.jpg

Vücudumuzun kendine özel bir saati vardır. Bu saat, 3 haftadan uzun süre düzenli olarak yapılan etkinliklere göre kendini farklılaştırır. Eğer, yaklaşık 1 ay boyunca saat 13:00'da spor yaparsanız, bu saatte vücudunuzun daha güçlü ve enerjik olmaya başladığını göreceksinizdir. Aynı şey beyin fonksiyonlarında ve yaratıcılıkta da geçerlidir. Bu nedenle yapacağınız iş ne olursa olsun düzenli olarak yapmanız, işinizi daha iyi yapabilmeniz açısından son derece önemlidir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.