Bilim & Teknik

İşinizin ehli gibi görünmenizi sağlayan 7 şey

Bir konuda bilgili ve yeterli olduğunuzu göstermenizi sağlayan 7 şey.

İşinizin ehli gibi görünmenizi sağlayan 7 şey

Her insan, işinin uzman ve bilgili kişi tarafından yapılmasını ister. Uzman kişinin yaptığı iş daha az sorunlu, daha başarılı olarak görülür. Bu nedenle iş hayatınızda uzman olmak ve öyle görünmek, size her konuda yardımcı olacaktır.

İşinizde nasıl uzman olacağınızı söyleyemeyiz fakat bilimselliği kanıtlanmış olan bu 7 şey, size uzman görünmeniz konusunda kesinlikle yardımcı olacaktır.

Hızlı konuşun

1471270680_screen-shot-2014-09-03-at-17-18-20.png

Hızlı konuşan kişiler, karşıdaki kişiyi psikolojik olarak etkilerler. Bu davranış, karşınızdaki tarafından 'daha anlatacak çok şeyi var' şeklinde algılanır. Brigham Young Üniversitesi'nde yapılan araştırma da bunu desteklemiştir.

Bakımlı olun

1471270703_woman-take-more-make-up-during-christmas.jpg

Bakımlı olan kişiler karşıdakine profesyonel izlenimi verirler. Kadınların makyaj yapması, erkeklerin traşlı olması onların iş hayatını etkileyecektir.

Tavsiye isteyin

1471270722_gie54nnkt.png

İşinde uzman olan kişilerin tavsiye istemeyeceğini mi düşünüyorsunuz? O halde yanılıyorsunuz. Harvard Business School tarafından yapılan bir araştırmaya göre tavsiye isteyen, müşterilerinin ve iş arkadaşlarının düşüncelerini paylaşmasını söyleyen kişiler, işinde daha uzman görünüyorlar ve yaptığı işe değer veriyormuş izlenimi yaratıyorlar.

Tavsiye isteyin ancak...

1471270733_1412369006-5-unforgettable-leadership-qualities-successful.jpg

Tavsiye istemek iyidir fakat eğer bir liderseniz, başka kişilerin tavsiyesini istemek o konuma uygun olmadığınızı düşünmelerini sağlayabilir. Fikir sorun ve görüş alışverişinde bulunun fakat son kararı her zaman kendiniz veriz.

Mesafeli davranın

1471270746_1.jpg

İş arkadaşlarınıza ve müşterilerinize karşı biraz mesafeli davranmak, hakkınızdaki her şeyi onlarla paylaşmamak işinize yarayabilir. 2009 senesinde Belçikalı ve Amerikalı psikologların yaptığı bir araştırma, mesafeli davranan ve fazla samimi olmayan kişilerin daha profesyonel olduğunu ortaya çıkardı.

Uzaktan çekilen profil fotoğrafı kullanın

1471270775_professional-medical-hoa-custom.jpg

Eğer profesyonel görünmek istiyorsanız uzaktan, resmi bir kıyafet ile çekilmiş olan fotoğrafınızı kullanın. Bu size daha ciddi ve olgun bir görünüm katacaktır.

Yüzünüzü genişletin

1471270809_giphy.gif

Fotoğraf çekerken fotoğrafta biraz oynama yapabilirsiniz. Kullandığınız lensi değiştirerek yüzünüzün biraz daha geniş görünmesini sağlarsanız, bu size daha güçlü ve ciddi bir görünüm katacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.