Bilim & Teknik

İşte InSight tarafından çekilen ilk fotoğraf!

NASA, Mars keşif aracı InSight'i, Kızıl Gezegen'in yüzeyine indirmeyi başardı. Ardından gelen fotoğraf herkesin ağzını açık bıraktı. İşte detaylar!

İşte InSight tarafından çekilen ilk fotoğraf!

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Mars keşif aracı InSight'i, Kızıl Gezegen'in yüzeyine indirmeyi başardı.

Dünyadan 6 ay önce uzaya gönderilen keşif aracı dün gece TSİ 22.50 sıralarında planlandığı gibi gezegene ulaştı. NASA çalışanları, uzay aracının Mars’a inişini birbirlerine sarılarak kutladı. InSight, çektiği ilk fotoğrafları da NASA'ya gönderdi.

Böylece InSight, altı yıl sonra NASA'nın Mars'a indirdiği ilk uzay aracı oldu. Atmosfere girmesiyle hızı giderek artan aracın, paraşütlerini açarak kızıl gezegene çarpma etkisini azalttığı belirtilen açıklamada, aracın, Mars'ın kuzey yarım küresinde bir platoya indiği belirtildi.

İşte InSight tarafından çekilen ilk fotoğraf!

NASA'nın Mars'ta görev yapan Opportunity adlı uzay aracının devre dışı kalmasıyla Mars araştırmaları hızını yitirmişti. InSight'ın bu açığı kapatıp Mars'ın hem yüzeyi hem de yer altı yapısı hakkında detaylı bilgileri Dünya'ya iletmesi umuluyor.

Bugüne kadar farklı uzay kurumlarının Mars'a yaptığı iniş denemelerinde başarı oranı yüzde 40'ta kalmıştı. NASA'nın farklı araçlarla yaptığı 8 iniş denemesinin 7'si başarılı olmuştu. 

Mars'taki sismik aktivite, yeraltı ısısı ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak olan InSight, çekirdeğin yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim insanlarının ilk kez fikir sahibi olmasını sağlayacak.

Yorumlar
Pixel
Düz dünyaya inananlar o aracın marsa gittiyine inanmıyorlar
Cevapla
Acaip işler..
yürümeyen nesne..masraf..870.milyon dolar..neye yarıyacak ki..! bari tekerlekli olsaydı..keşke.. rüzgarlara nasıl dayanacak..hesapladılarmı ? 420 km.basınçlı fırtınalar,,, eksi 170 derece dondurucu soğuklar..bu medallar donmaz mı? birileri bizleri (milletleri) aldatıyor.. video,su var, youtube,de NASA milleti aldatıyor.muş..
Cevapla
Darknes
Mantıksız mısın tekerlekli olsaydı rüzgara dayanmazdı tekerleri olmadığı ve yarım TON ağırlığında olduğu için rüzgara dayanıyo ayrıca o parayı neya verdiler sanıyon dayanklı olsun diye neye yarıycakki demişsin senden daha çok işe yaradığı kesin
Tipitip
Gavurlar bizi kiskaniyiiii
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.