Güncel

Hawking'in tekerlekli sandalyesi satışta!

İngiliz bilim insanı Hawking’e ait olan 22 eşya internetten satışa çıkıyor. İşte detaylar!

Hawking'in tekerlekli sandalyesi satışta!

Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden ünlü İngiliz bilim insanı Hawking’e ait olan 22 eşya internetten satışa çıkıyor. 

Açık artırma usulü ile yapılacak satış kapsamında Hawking’in tekerlekli sandalyesi de yeni sahibini bulacak. 14 Mart'ta hayatını kaybeden ünlü İngiliz fizikçi Stephan Hawking'in kendine ait 22 eşyası internet üzerinden satışa çıkarıldı. 

Satışa çıkarılan eşyalar içerisinde Hawking'in doktora tezi, bazı ödülleri ve tekerlekli sandalyesi de bulunuyor. İnternetten yapılacak olan açık arttırma 31 Ekim tarihinde başlayacak ve 8 Kasım'a kadar sürecek. 

ALS Hastalığı Hawking'in felç olup konuşamaz hale gelmişti. Bu sebeple kullandığı yüksek teknolojik özelliklere sahip tekerlekli sandalyesinin fiyatının 19 bin 500 dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor. 

Hawking'in tekerlekli sandalyesi satışta!

Hawking, 8 Ocak 1942'de İngiltere'nin Oxford kentinde dünyaya geldi. Ünlü İngiliz bilim adamı Stephen Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı geniş kapsamlı çalışmalarla tanınıyordu. 

Stephen Hawking 1960'ların başında tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz hastalığına yakalandı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking'i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etti.

Araştırmaları 40'ın üzerinde dile çevrilen Hawking, bilim çevrelerinde Albert Einstein'dan sonraki en büyük dahi olarak görülüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.