Bilim & Teknik

James Webb teleskopu bir ilke daha imza attı! Korkutan keşif, yoksa meteor...

James Webb Uzay Teleskobu, birkaç hafta içinde ikinci çığır açan gözlemini yaptı.

James Webb teleskopu bir ilke daha imza attı! Korkutan keşif, yoksa meteor...

Araştırmacılar, gözlemevinin yakın kızılötesi kamerasını, ana kuşak kuyruklu yıldızı olarak da bilinen ana asteroit kuşağındaki bir kuyruklu yıldızın etrafındaki bilinen ilk su buharı örneğini tespit etmek için kullandılar. Bilim adamları, kuyruklu yıldızların Güneş'e nispeten yakın olan su buzu koruyabileceğini düşünmüşlerdi ancak şimdiye kadar kesin kanıtları yoktu. Genellikle kuyruklu yıldızların, her ikisi de Güneş'ten buzun dayanabileceği kadar uzakta olan Kuiper Kuşağı veya Oort Bulutu'nda oturmasını bekliyorlardı.

Ancak bulgular yeni bir bilmece yarattı. Karbondioksit normalde bir kuyruklu yıldızdaki potansiyel olarak buharlaşan malzemenin %10’unu temsil ederken, Webb'in cihazları Read'de herhangi bir şey tespit etmedi. Araştırma grubu, CO2'nin ya milyarlarca yılda dağıldığını ya da Read'in Güneş Sisteminin CO2 içermeyen nispeten ılık bir bölümünde oluştuğunu tahmin ediyor.

James Webb teleskopu bir ilke daha imza attı! Korkutan keşif, yoksa meteor...

Read, ana kuşak kuyruklu yıldız kategorisini oluşturmak için kullanılan ilk cisimlerden biriydi. Webb teleskobu ise bu kuyruklu yıldızları ayrıntılı olarak inceleyecek kadar güçlü olan ilk ekipman.

Read'in CO2 eksikliğinin bir tesadüf mü yoksa diğer ana kuşak kuyruklu yıldızları tarafından mı paylaşıldığını anlamak için daha fazla gözlem yapılması gerekecek. Öyle olsun ya da olmasın, ekip üyesi Stefanie Milam, örnek toplama görevinin bunun gibi kuyruklu yıldızlar hakkında daha fazla bilgi edinmede yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Kuiper Kuşağı kabaca Neptün'ün yörüngesinin kenarında başlarken, Oort Bulutu kabaca iki ışıkyılı uzaklıkta.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.