Öğrenciler çok sevinecek! Okullar Ekim’de açılıyor, 4 ay yaz tatili!

Son dönemde eğitim tarafında önemli reformlar gerçekleşiyor. Bu reformların ise pek çok nedeni var. Güncel durumda ise yaz tatili uzayacak gibi görünüyor. İşte konunun detayları.

Öğrenciler çok sevinecek! Okullar Ekim’de açılıyor, 4 ay yaz tatili!

Özellikle son 3 yılda yaşanan gelişmelerle birlikte eğitim tarafında önemli reformlar gerçekleşti. Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede uzaktan eğitim yaygınlaştı. Hatta ülkemizde eğitimöğretim süreci 1.5 yıla yakın bir süre uzaktan eğitim şeklinde gerçekleşti.

Lakin önümüzdeki süreçte eğitim tarafında önemli gelişmeler yaşanmaya devam edecek gibi görünüyor. Özellikle de ilk ve orta dereceli okullar seviyesinde. Zira bazı ülkeler pandemi sürecinden sonra hibrit eğitime geçiş yapmışlardı. Şimdi aynı durum Türkiye için de söz konusu.

Öğrenciler çok sevinecek! Okullar Ekim’de açılıyor, 4 ay yaz tatili!

Pandemi sonrasında bazı ülkeler, özellikle de Kuzey Avrupa’da yer alan refah ve eğitim seviyesinin yüksek olduğu ülkeler yaz tatili süresini 4 aya uzattı. Sürenin uzatılmasındaki temel amaç ise pandemi döneminde yaygınlaşan antisosyal deneyimin en aza indirgenmesiydi.

Bu yöntem, zamanla Avrupa’nın büyük bir bölümüne yayıldı. Geçtiğimiz gün 4 Avrupa ülkesi daha yaz tatili süresini uzattığını açıklayarak okulların Eylül yerine Ekim’de açılacağını duyurdu.

Buna benzer bir duyuru önümüzdeki günlerde Türkiye’den de gelebilir. Çünkü ülkemiz genel olarak eğitim tarafında batıyı örnek alan bir tutum sergiliyor. Elbette bu durum velileri kızdırabilir. Zira veliler okul süresinin kısalmasından ziyade uzamasından yana. Peki sizin bu konu hakkındaki düşünceniz ne? Sizce Türkiye de birçok Avrupa ülkesi gibi okulların açılma tarihini Ekim’e kaydırmalı mı? Yorum sizlerin.