Bilim & Teknik

Jeff Bezos sonunda muradına erdi!

Ünlü milyarder Amazon.com'un kurucusu Jeff Bezos uzun yıllardır hayali olan yolculuğunu sonunda gerçekleştirdi.

Jeff Bezos sonunda muradına erdi!

Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Amazon.com'un kurucusu Jeff Bezos hayalini gerçekleştirdi ve sahibi olduğu Blue Origin şirketinin uzay aracı ile uzaya çıkmayı başardı.

Bezos'a yolculukta kardeşi Mark Bezos'un yanı sıra 82 yaşındaki havacı Wally Funk ve 18 yaşındaki Hollandalı öğrenci Olivier Deamon da eşlik etti. Bezos, 1.5 dakika süren yolculuğa New Shephard isimli uzay aracı çıktı. 20 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye saati ile 16:00'da gerçekleştirilen yolculukla Jeff Bezos, tarihin ilk “sivil ve pilotsuz uzay uçuşu”na çıkmış oldu.

İnternet üzerinden canlı yayınlanan uçuş yaklaşık 10 dakika sürdü. Fırlatmanın ardından mürettebatı taşıyan kapsül başarılı bir şekilde dünyaya ulaşırken, kapsülün entegre olduğu roket tekrar kullanılmak üzere inişini de gerçekleştirdi.

Bezos'un uzaya çıkma hayali uzun yıllar öncesine dayanıyor. Sırf bu iş için şirket kuran ünlü milyarder sonunda bu hayalini gerçekleştirmiş oldu. Bu alanda çalışmaları olan bir diğer milyarder ise Elon Musk. SpaceX şirketinin sahibi olan Musk, bu alanda NASA ile çalışmalar yapıyor ve Uluslararası Uzay İstasyonu'na yolcu ve kargo taşınması konusunda faaliyet gösteriyor.   

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.