Kan verdikten sonra kolda morarma neden olur?

Hepimiz kan vermişizdir. Kan verirken, kimilerimiz acı çekerken kimilerimiz ise hiç korkmadan kan verebilir. Eğer kan işlemi bittikten sonra kolunuzda morarma oluyor ise farklı bir nedeni olabilir. İşte detaylar.

Kan verdikten sonra kolda morarma neden olur?

Kendimizi halsiz hissettiğimiz zaman veya doktorlar sizden kan vermenizi istediği zaman elbette biraz korkabilirsiniz. Kan verme işlemi bittikten sonra ise genelde rahatlarız.

Ancak hemen sonrasında morarmayı görünce telaşlanabilirsiniz. Peki kan verdikten sonra genelde herkeste görülen bu durumun nedeni nedir?

Kan vermekten çekinmeyin

Kişilerin kan vermesi sonucunda kolda hemen morarma gibi durumlar olabilir. Bu durum kişiye bağlık olarak da ortaya çıkabiliryorken, iyneyi yapan hemşirenin dikkatsizliği ile de ortaya çıkabilir. Gelin bu iki durumu biraz daha açalım;

Kişiye bağlı sebeplerin en başında vücut yapısı geliyor. Eğer zayıf bünyeli biriyseniz kan alınan kolunuzda morar olabilir. Zayıf kişilerde damar yolları zor bulunur ve görevli hemşire delme işini yaptıktan sonra bu yolu geç bulursa, kan oksijenle temasa geçmiş olur. Dikkat ettiyseniz öyle durumlarda iğne deliğinin hemen etrafında yeşilimsi renkler çıkar.

Böyle durumda endişelenmenize gerek yok. İkinci durumu izah edelim;

Kan verdikten sonra kolda morarma neden olur?

Bazen hemşireler kan alma işlemi esnasında damar yoluna iğneyi fazla sokabiliyorlar. Böyle durumlarda ise iğne damar yolunun karşısından dışarı çıkar ve damarı deler. Damar delindikten sonra cilt altına bir miktar kan aktığı için yeşil morluklarla beraber koyu kırmızı lekeler görülebilir. 

Yukarıda resimde de görebileceğiniz gibi damar patlaması sonucu bu renkler çıkmaktadır. Ancak endişe yapmanıza gerek yok zira damar dakikalar içinde kendini yenileyip delinen kısımı kapatır. Eğer kolunuzdaki kızarıklık kısa sürede geçmez ise hastaneye görünmenizde fayda var.