Bilim & Teknik

Kanser tedavisinde çığır açacak buluş!

İngiltere Carfdiff Üniversitesi’nde kanserli hücrelerin nüksetme ihtimaline karşı yeni bir ilaç geliştirildi.


İngiltere Carfdiff Üniversitesi’nde kanserli hücrelerin nüksetme ihtimaline karşı yeni bir ilaç geliştirildi. Yeni tedavi yöntemi tümörün yayılmasını engellerken, ameliyat sonrası görülen sıçramanın önüne geçecek.

BCL3 adı verilen genin özellikle meme kanserinde nüksettiği ve bu genin tedavisinin hayat kurtarıcı sonuçlar verdiği gözlendi. Cardiff Üniversitesi Kanser Araştırmaları Bölümü’nden Doktor Richard Clarkson buluşlarını anlattı: "Kliniğimize kanserli hücreleri nükseten bir hasta geldiğinde, BCL3 geninin durumuna bakıyoruz ve bu geni etkisiz hale getirmeye çalışıyoruz. Bu tedaviyi de kimyasal ilaçlar kullanarak yapıyoruz.’‘

1394532626_img20140311120443.jpg

3 boyut teknolojisi kullanılarak genlerin protein yapısının da incelendiği tedavi yönteminde, kanserli dokular kontrol altına alınıyor ve yayılmaları önleniyor. Gen tedavisiyle kanserli dokularının metastasının önüne geçecek olan teknik 2 yıl içerisinde kullanıma hazır hale getirilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.