Bilim & Teknik

Kanser tedavisinde yeni çözüm!

İsviçre'de uzmanlar kanser hücrelerini tersine çevirmeyi başardı. İşte detaylar!

Kanser tedavisinde yeni çözüm!

İsviçre'de Profesör Gerhard Christofori liderliğindeki uzmanlar, belli kanser hücrelerinin uyum yeteneğinden, bir başka deyişle esnekliğinden yararlanarak farelerde meme kanseri hücrelerini, yağ hücrelerine dönüştürmeyi başardı.

Uzmanların, çalışma sırasında her ikisi de ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından insanlar üzerinde kullanımı halihazırda onaylanmış iki ilaç karışımını kullandığı belirtildi.

Tip 2 diyabeti tedavi eden roziglitazon ile kanser hücrelerinin büyümesi ve yayılmasını durduran trametinib karışımının, kanser hücrelerinin bir bölümünü yağ hücrelerine dönüştürdüğü, metastazı da durdurduğuna işaret edildi.

Kanser tedavisinde yeni çözüm!

Araştırma, FDA'nın onayladığı ilaçlarla yürütüldüğünden, bilim adamları, başlangıç niteliğindeki çalışmada elde edilen bulguları ümit verici olarak nitelendirdi.

Christofori, gelecekte yapılacak çalışmaların bulgularını doğrulaması halinde tedavinin, primer tümör büyümesini ve ölümcül metastazların oluşmasını baskı altına alan geleneksel kemoterapiyle bir arada kullanılabileceğini söyledi.

Araştırmanın ayrıntıları Cancer Cell dergisinde daha detaylı bir şekilde yayımlandı.

Yorumlar
Mert K.
Ne zaman onaylanir hiçbir zaman
Cevapla
Teknoman
Yillardir bircok haberde kanserde buluslar yapilir, ne varki tedavi metodu hep ayni kalir oda önüne gelene Kemoyu basmaktir. Sorun kanserin tedavisi degil, ilac firmalarinin cok para kazanabilecegi sekilde Kanser Tedavisidir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.