Bilim & Teknik

Kara delik fotoğrafını çeken ekipteki Türk!

NASA tarafından dün yayınlanan ve bilim dünyasında çığır açan kara delik fotoğrafını çeken ekipte bir de Türk yer alıyor. İşte o isim.

Kara delik fotoğrafını çeken ekipteki Türk!

Herkesin yakından takip ettiği kara delik fotoğrafı dünya tarihinde ilk defa bu kadar yakından görüntülendi.

Kara delik fotoğrafını çeken ekipte yer alan Türk bilim insanı

10 Nisan tarihinde Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından açıklanan ve 8 teleskoptan toplanan verilerle oluşturulan kara delik fotoğrafının elde edilmesinde Türkiye’yi de ilgilendiren bir konunun olduğu ortaya çıktı.

NASA tarafından kara deliğe ait fotoğrafı çekmesi için oluşturulan ekipte bir Türk bilim insanının yer aldığı öğrenildi.

NASA tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında kara deliğe ait gölge büyüklüğünün ölçülmesi ve Albert Einstein’ın görelilik teorisine ait çalışmalarını, EHT gözlemleri ile değerlendirip elde edilen sonuçlarla karşılaştıran Modelleme ve Analiz Çalışma Grubu’nun başında görev alan ve aynı zamanda Stephan Hawking ile de bazı çalışmalar yapan Türk bilim insanı Prof. Dr. Feryal Özel, Arizona Üniversitesi’nde astronomi ve astrofizik profesörü. Aynı zamanda EHT Bilim Konseyi Üyesi olarak da görev yapmakta.

Prof. Dr. Feryal Özel kimdir?

Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1996 yılında Columbia Üniversitesi’nde Fizik ve Uygulamalı Matematik eğitimi alan Özel, üniversiteden Yüksek Onur Derecesini alarak okul ikinciliği ile mezun oldu. Prof. Özel 1997 yılında Kopenhag “Niels Bohr Institute”‘de fizik alanında yüksek lisansını bitirdikten sonra 2002 yılında Harvard Üniversitesi’nde astrofizik üzerine doktorasını tamamladı. Daha sonrasında aynı yıl içerisinde NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde görev yaptı.

2003 yılında dünyanın en tanınmış bilim insanlarının bulunduğu “Büyük fikirler” listesinde yer alan Feryal Özel, 2005 yılında profesör oldu. Dünya basınında aldığı birçok ödül, takdir ve burs ile kendinden bahsettiren,  evli ve iki çocuk annesi Özel, halen Arizona Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürmekte.

 

Yorumlar
7 Kuleli
Gurur duydum,,,
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.