Bilim & Teknik

Karıncaların antibiyotik mucizesi

Karıncalar antibiyotiği hep kullanıyorlarmış.


İlk antibiyotik İngiliz Doktor Alexander Fleming tarafından, 1928'de Lond­ra'daki St. Mary's Hospital'da keşfedilmişti. Ancak araştırmalara göre karıncalar zaten keşfedilmeden önce de antibiyotiği kullanıyorlardı.

1928 yılında küf mantarı sayesinde antibiyotik keşfedilmişti. Ancak araştırmalara göre küf mantarını karıncalar zaten kullanıyordu. Nasıl mı?

1372843099_karinca21.jpg

Yer altında, beyaz gri küf mantarlarının da bulunduğu mekânlar kuran karıncalar, birkaç metreyi bulan ve yüzlerce odadan oluşan bu mekânlarda beslenme ihtiyaçlarını giderirler. Bir kısım karıncalar, seçtikleri herhangi bir ağacın yaprağını, zehirli de olsa, düzgünce keser, onları küf mantarlarının olduğu yere taşır.

Başka bir karınca, bu yaprakları ezip hamur hâline getirdikten sonra, acıkan ve beslenmek için yiyecek bekleyen küf mantarlarının üzerine sürer. Küf mantarları zehirli yapraklarla beslenirken yaprakların zehrini dezenfekte etmiş olur.

Dezenfekte edilen yapraklar, daha sonra üzerlerindeki küfle birlikte karıncalar tarafından yenir. Böylece karıncalar, küf mantarlarını kullanarak zehirsiz yiyecek elde etmiş olur.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.