Bilim & Teknik

Kepler emekli oluyor

Dünyanın yörüngesinde çalışan ve birçok gezegenin keşfedilmesini sağlayan Kepler uzay teleskobu emekli olmak üzere.

Kepler emekli oluyor

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bilinen 3 bin 750 öte gezegenin yüzde 70'ini keşfeden Kepler uzay teleskobunun uydu moduna alındığını açıkladı. Space.com'un haberine göre, NASA yetkilileri, yakıtı azalan ve kullanım ömrünün sonuna yaklaşan Kepler'i, gelecek ay başında elde ettiği son verileri Dünya'ya gönderebilmesi için uyku moduna aldıklarını duyurdu.

Kepler teleskobu, gök bilimcilerin Samanyolu Galaksisi'nde Dünya'ya benzer gezegenlere ne sıklıkta rastlandığını tespit edebilmeleri için 2009 yılı mart ayında uzaya gönderilmişti. 600 milyon dolara mal olan Kepler, emekli olmak üzere ve birkaç ay içinde faaliyetlerine son verilecek. Teleskop, "transit yöntemi" üzerinden yabancı dünyaları keşfediyordu.

Yerine TESS görev yapacak!


Kepler'in emekli olmasıyla misyonunu geçtiğimiz nisan ayında uzaya gönderilen TESS'e bırakacak. TESS, 2 yıl sürecek keşif faaliyeti boyunca Güneş Sistemi dışındaki yakın yıldız sistemlerinde yer alan öte-gezegenlere dair kanıtlar bulmaya çalışacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.