Bilim & Teknik

Robot Cheetah görenleri hayrete düşürüyor!

MIT tarafından geliştirilen robot Cheetah, tüm engelleri aşarak sınavı geçti.


MIT tarafından geliştirilen robot Cheetah, yeni versiyonu ile izleyenleri şaşırtmayı başarıyor. 

TechInside‘ın haberine göre, bu tarz akıllı robotların gelişimi sırasında geliştiricilerin karşılaştıkları en yaygın sorun, yönelim sırasında takılan engeller. Bu konuda üzerinde bir hayli yoğun çalışılan Cheetah, yapılan testler sonucunda sınavı başarıyşa geçti.

Kontak algılama algoritması, robotun bacağını sallarken ne zaman durması gerektiğini belirtiyor. Bu algoritma; jiroskoplar, ivmeölçerler ve bacaklarının eklem pozisyonlarından gelen verileri kullanıyor. Böylelikle Cheetah, daha hızlı ve engellere takılmadan hareket edebiliyor. 

Ek olarak model öngörücü kontrol algoritması ise Cheetah bir adım attıktan sonra, bacağının ne kadar kuvvet uygulayacağını da tahmin ediyor.

Test aşamasında taşlı ve çimenli arazide test edilen robot, bu zeminlerde sorunsuz bir şekilde hareket edebildi. Koşu sırasında robota tekme atan geliştiricilerin darbesine karşı bile ayakta durabilen robot Cheetah, ilerleyen dönemler de hangi alanlarda değerlendirilebileceği merakla bekleniyor. 

Yorumlar
misafir
inşallah buradan engellileri yürütecek bir sistem çıkar..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.