Bilim & Teknik

Kızıl ay tutulmasını canlı izleyin!

Nadiren görülen bu manzarayı kaçırmayın.

Kızıl ay tutulmasını canlı izleyin!

Kızıl ay tutulması bugün gerçekleşiyor ve insanlar merakla bu anı bekliyor. Uydunun tam olarak gezegenin gölgesine girmesi ile birlikte de Kanlı Ay Tutulması olarak adlandırılan tutulma olayı yaşanacak. Tutulma Türkiye'den gündüz saatlerinde gerçekleştiği için izlenemeyecek.

Tutulma esnasında tam olarak kaybolmayan Ay, koyu kızıl bir renge bürünecek. Bu durum, tutulma olayı esnasında Dünya'dan yansıyan Güneş ışınlarının Ay'ın üzerine düşmeye devam etmesi ile açıklanıyor. Güneşin kızıl - turuncu renkli ışınları için Dünya'nın atmosferinin oldukça şeffaf olması, bu ışınların tutulma esnasında Ay'ın yüzeyine çok etkili bir biçimde yansımasına sebep oluyor. Bu sebeple gökyüzü olayı esnasında Ay, kızıl renge bürünüyor.

1397509373_img20140414224213.jpg

Şimdiye kadar son 500 yılda sadece üç kez görülen "Kızıl Ay Tutulması" şu sıralarda gerçekleşiyor. Tam Ay tutulması Amerika kıtasından izlenebiliyor. Ay'ın kırmızı renk aldığı tam Ay tutulmaları 1492, 1949 ve 1967 yıllarında gerçekleşmişti.

Aşağıda canlı olarak Kızıl Ay Tutulması'nı izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.