Bilim & Teknik

Kızıl Gezegen'de oluşan sarsıntı bilim insanlarını korkuttu!

ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars'a indirdiği sismik inceleme aracı InSight, kızıl gezegende küçük bir yer sarsıntısını kaydetti.

Kızıl Gezegen'de oluşan sarsıntı bilim insanlarını korkuttu!

Bilim insanları, InSight'ın, 6 Nisan'da Mars'ta hafif şiddette bir yer sarsıntısını tespit ettiğini, bunun gezegende kayıt altına alınan ilk deprem olduğuna inanıldığını açıkladı.  

Kızıl Gezegen'de oluşan sarsıntı bilim insanlarını korkuttu!

Paris Yerküre Fizik Enstitüsünden Philippe  Lognonne, "nihayet Mars'ın sismik açıdan hala aktif olduğuna dair kanıt elde etmenin heyecanını yaşadıklarını" belirterek, "Aylardır böyle bir sinyali bekliyorduk." dedi.  
  
Uzmanların hem 6 Nisan'da kayıt altına alınan veriyi hem de mart ortasından bu yana tespit edilen daha zayıf üç sismik sinyali incelemeyi sürdürdüğü kaydedildi.  
  
Bilim adamları, Mars'taki depremleri inceleyerek kızıl gezegenin oluşum süreci hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyor. Mars'ın jeolojik açıdan Dünya kadar aktif olmadığı ve Ay gibi tektonik plakaları bulunmadığı ifade ediliyor.  

Latince Mars veya Arapça Merih, Güneş Sistemi'nin Güneş'ten itibâren dördüncü gezegeni. Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars'a ithâfen adlandırılmıştır. Yüzeyindeki yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için Kızıl Gezegen de denir.

Kızıl Gezegen'in yüz ölçümü tam tamına 144.800.000 km² dir. Gezegenin yörünge süresi ise 687 gün. 

Yorumlar
Panda
Marsın çekirdeği dünyadaki gibi erimiş lav şeklinde olmadığı için yeryüzü hareketi doğal olarak beklenmeyen bir durum.
Cevapla
Meraklı
"Aylardır böyle bir sinyali bekliyorduk." dedi. Bekliyorduk derken. Bu bekleme kısmını tam olarak anlamadım.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.