Bilim & Teknik

Mars kaşifi Perseverance, Mars'tan ilk örneği aldı!

Mars gezgini Perseverance, Kızıl Gezegen’den ilk kaya örneğini toplamaya başladı. İşte o görüntüler!

Mars kaşifi Perseverance, Mars'tan ilk örneği aldı!

ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars'a gönderdiği keşif aracı Perseverance, gezegende çalışmalarını sürdürüyor. NASA'nın keşif aracı Perseverance, geçtiğimiz haftalarda örnek toplamak için Mars yüzeyinde ilk kez deliğini açmıştı. Sonunda beklenen haber geldi ve Perseverance, Kızıl Gezegen’den ilk kaya örneğini toplamaya başladı ve görüntü göndermeyi de ihmal etmedi.

Mars kaşifi Perseverance, Mars'tan ilk örneği aldı!

NASA'nın Kızıl Gezegen günlüğünü tutan, Dünya'nın merakla izlediği Perseverance uzay aracı, geçtiğimiz Şubat ayında Mars'a ulaşmıştı. İlk görevi; Mars'ta geçmişte mikroskobik ölçekte canlılar bulunup bulunmadığını araştırmaktı ve bu sebeple Jezero Krateri’ne inmişti.

Mars kaşifi Perseverance, Mars'tan ilk örneği aldı! - Resim : 1

Geçtiğimiz aylarda ise Mars'ta oksijen üreterek gerçekten önemli bir başarıya imza atan Perseverance, son haftalarda ise bir sonraki görevine odaklandı. Mars'tan Dünya'ya gelerek incelenecek örneklerin toplanmasını içeren bu önemli görevin ilk adımı sonunda bugün gerçekleşti ve Perseverance uzay aracı, Dünya'ya getirilmesi planlanan yaklaşık 35 kaya örneğinden ilkini toplamaya başladı.

Toplanan bu örnekler ise Mars’ın yapısını daha iyi anlamaya yardımcı olacak. Bu tür örnekler, Mars'ın yaşı, iklim yapısı ve jeolojik yapısı gibi birçok araştırma için de önemli birer kaynak olacak. Bu sayede gelecekte Mars'a insanlı uçuş yapabilmek için çalışmalar yürüten bilim insanları, Mars uçuşları öncesinde gerekli olan hazırlıkları sorunsuz şekilde yapabilecek. En azından öyle olması temenni ediliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.