Bilim & Teknik

Mars’ın şu ana kadarki en net görüntüleri paylaşıldı! (4K)

NASA, Kızıl Gezegen Mars'ın en net görüntülerini ortaya koydu!

Mars’ın şu ana kadarki en net görüntüleri paylaşıldı! (4K)

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), üç uzay aracının çektiği fotoğrafların bir araya getirilmesi ile Kızıl Gezegen'in bugüne kadar en net görüntülerini ortaya koydu.

Mars’ın şu ana kadarki en net görüntüleri paylaşıldı!

Daha önce Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA)'nın Mars’a insanlı görev için çalışmalarda bulunduğunu siz değerli okuyucularımıza duyurmuştuk. Bunun yanında, en son Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin'in de Kızıl Gezegen'e keşif araçları fırlatması ile birçok ülkenin uzay programına dahil olduğunu da belirtelim.

NASA, bu çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Diğer yandan Mars'ta bulunan keşif araçlarından elde edilen yüksek çözünürlüğe sahip fotoğrafların bir araya getirilmesi ile Kızıl Gezegen'in bugüne kadar en net görüntülerini ortaya koydu.

Mars’ın şu ana kadarki en net görüntüleri paylaşıldı! (4K) - Resim : 1

İngiltere merkezli ElderFox Documentaries'ın, NASA’nın uzay araçları Spirit, Opportunity ve Curiosity tarafından Mars’ta çekilen görüntüleri üzerinde titiz bir çalışma gerçekleştirmesi ile ortaya çıkan görüntüler adeta büyüleyici nitelikte.

Mars’ın şu ana kadarki en net görüntüleri paylaşıldı! (4K) - Resim : 2

Bu uzay araçlarının tarihçesinden bahsedecek olursak; Spirit aracının Mars'ta 2004 ile 2010 arasında aktif olarak görev yaparken, Opportunity aracının 2004 ile 2018 yılları arası aktif olarak Mars yüzeyinde keşif misyonunu gerçekleştirdiğini belirtelim. Curiosity aracı ise Mars yüzeyine 6 ağustos 2012 tarihinde iniş gerçekleşti ve o tarihten bu yana hala Kızıl Gezegendeki keşif görevini sürdürmeye devam etmektedir.

Yorumlar
hunkartensi
Mars böyle toprağa sahipse burada ekip yapılır yavaştan da olsa nasıl yapacağınızı bilmelisiniz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.