Bilim & Teknik

NASA uzaya futbol sahası büyüklüğünde balon gönderecek!

NASA, futbol sahası büyüklüğünde bir balon kullanarak atmosferi incelemeyi hedefliyor!

NASA uzaya futbol sahası büyüklüğünde balon gönderecek!

NASA, Dünya'nın üst atmosferini incelemek üzere 100 kilometre yüksekliğe futbol sahası büyüklüğünde bir balon çıkaracak.

NASA uzaya futbol sahası büyüklüğünde balon gönderecek!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay çalışmalarına hız kesmeden devam ederken, diğer yandan Dünya hakkında daha fazla bilgi elde etmek için çalışmalarını sürdürmeyi de ihmal etmiyor.

Dünya'nın üst atmosferini incelemek için yeni bir proje üzerinde çalışan NASA, bu projesinde neredeyse bir futbol sahası büyüklüğünde ve 2,5 metrelik bir teleskop taşıyacak olan dev bir balon kullanacak.

NASA uzaya futbol sahası büyüklüğünde balon gönderecek! - Resim : 1

Bu dev balon, dev yıldızların etrafındaki gazların ayrıntılı 3 boyutlu haritalarının hazırlanmasını sağlayacak, bunu sadece belirli dalga boylarındaki ışığı inceleyecek olan yaklaşık 2,5 metre büyüklüğündeki ASTHROS isimli bir teleskop ile gerçekleştirecek.

Teleskop yeni oluşan yıldızları çevreleyen gazların hareketini, hızını ve yoğunluğunu ölçecek ve belirli azot iyonlarının varlığını kontrol de edecek. Asthros teleskobu için geliştirilen helyum balonu yaklaşık 400ft çapında ve stratosferdeki rüzgarlar sayesinde birkaç ay kadar süre ile Güney Kutbu çevresinde dönebilecek.

NASA uzaya futbol sahası büyüklüğünde balon gönderecek! - Resim : 2

Asthros teleskobu Samanyolu’nda yıldızı oluşturan Carina Nebula da dahil olmak üzere dört hedefi gözlemleyecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.