Bilim & Teknik

Mars'ta su teorisi çöktü mü?

Mars'ın yüzeyindeki koyu çizgilerin su değil kum akıntısı izi olduğunu ortaya çıktı.

Mars'ta su teorisi çöktü mü?

Arizona Üniversitesi, Durham Üniversitesi ve Gezegen Bilimi Enstitüsü'nden bilim insanları, Mars'ın yüzeyindeki dar, koyu renk akıntı izlerinin NASA'ya ait Mars Keşif Uydusu'na yerleştirilen HiRISE teleskobu tarafından çekilen görüntüleri inceledi.  Araştırmanın yazarı Colin Dundas, Yineleyen Yamaç Çizgileri olarak adlandırılan binlerce çizgiden 151'inin incelendiğini, Yineleyen Yamaç Çizgileri'nin çoğunun 28 ila 35 derece arasındaki eğimlerle sona erdiğini, bunun hem Dünya'da hem de Mars'taki kumul eğimlerinin bitiş derecesiyle aynı olduğunu belirtti.

Dundas, Yineleyen Yamaç Çizgileri'ne dair tespitlerinin Mars'ın bugünkü yüzeyinin çok kuru olması bulgularını desteklediğini söyledi. Yineleyen Yamaç Çizgileri'nin su değil kum ve toz gibi tanecikli maddelerden oluştuğu sonucuna varan bilim adamları, bazı Yineleyen Yamaç Çizgileri'nde hidratlaşmış minerallerin saptandığını, bu nedenle Yineleyen Yamaç Çizgileri'nin oluşumunda suyun rolü olabileceğini söyledi.

1511265128_czq1if8crksegu2irnrca.jpg

Çalışma, Mars yüzeyinde akan su bulunmadığını tezini desteklerken Mars'da su bulunduğu tezini tamamen bertaraf etmediğinin altı çizildi. Bilim insanları, Mars'ta su bulunabilme ihtimalinin olduğunu ancak bunun yaşam oluşumuna olanak sağlayacak düzeyde olmadığını belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.