Bilim & Teknik

Matrix gerçek oluyor!

Sinemalarda gişe rekorları kıran bilimkurgu filmi Matrix, teknolojinin sayesinde gerçek oluyor.

Matrix gerçek oluyor!

Wachowski kardeşlerin 2000 yılında sinemalarda gişe rekorları kıran bilimkurgu filmi Matrix'i bilmeyenimiz yoktur. Film, insan beynine girerek kişilerin sanal bir dünyaya adım atmalarını ve bu dünyadaki deneyimleriyle çeşitli alanlarda bilgi edinmelerini konu ediniyordu. ABD’li bilim insanları  Matrix filmine benzer bir sistemi hayata geçirmeye çalışıyor.

1422570926_img20150130003052.jpg

ABD’nin en prestiji üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), 15 yıl önce dünyayı kasıp kavuran bu filmin gerçekleştirebilen beyin ve bilgisayarı birbirine bağlayan bir interfaz (kablo görevi yapan bölünmüş hücre) geliştirdi.Bir saç telinden bile daha ince olan kabloların beyne zarar vermediği belirtiliyor.

Polimer malzemeden üretilen kablolar, vücut ısısının yardımıyla esnek bir yapıya kavuşuyor ve sinir dokuları hakkında veri topluyor. Bir saç telinden bile ince olan kablolar tarafından çeşitli ilaçların da beyne iletilmesine imkan veren sitem sayesinde beyinde oluşan değişiklikler gözlenebiliyor.

1422570896_img20150130003041.jpg

İnsan beyni hakkında bilim dünyasının elinde çok az veri olduğunun altını çizen MIT Profesörü Polina Anikeeva, “Biz en organik sinirsel interfazı geliştirdik. Böylelikle bu interfazları yeni gizemleri çözmek için kullanacağız” sözleriyle söz konusu sistemin yardımıyla uzun vadede bu alandaki birikimin artırılabileceğinin sinyalini verdi.

Kaynak: Ntv

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.