Bilim & Teknik

'Mavi dolunay' ne zaman gerçekleşecek? NASA açıkladı!

Mavi Dolunay nedir, ne zaman gerçekleşecek? İşte bu soruların cevabı;

'Mavi dolunay' ne zaman gerçekleşecek? NASA açıkladı!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 31 Ekim’deki Dolunay'ın ‘Mavi Dolunay' olacağını belirtti. İşte konu hakkında detaylar;

'Mavi dolunay' ne zaman gerçekleşecek? NASA açıkladı!

NASA çok nadir görülen gök olaylarından birisi olan mavi dolunay için önemli bir duyuru gerçekleştirdi. Astronomi ile ilgilenen pek çok kişi tarafından gözlemlenebilecek olan bu gök olayının ne olduğunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Konuyu hiç uzatmadan merak ettiğiniz soruların cevaplarını başlıklar altında inceleyelim.

Mavi Dolunay nedir?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; bir takvim ayında yaşanan ikinci Dolunay olarak adlandırılan "Mavi Dolunay" sanıldığının aksine Ay'ın mavi renkte görülmesi anlamına gelmiyor. Bu olay aynı zamanda ''Mavi Ay'' olarak da adlandırılır.

Normalde her yıl 12 kez gözlemlenen dolunay, bu yıl 13 kez gerçekleşecek ve birisi de mavi dolunay olacak.

Mavi Dolunay, dolunay evresinin aynı ay içerisinde ikinci defa meydana gelmesi durumudur. Konuya vakıf olmayanlar, genelde isminden dolayı Ay’ın farklı bir renge bürüneceğini düşünseler de, aslında Ay'ın görüntüsünde herhangi bir renk değişimi olmuyor. İsminin neden Mavi Dolunay olduğuna gelirsek; Dünya’daki fiziksel sebeplerle oluşan bulutların hareketleri nedeniyle geçmişte mavi tonlarında görülen Dolunay’a bu sebep ile Mavi Dolunay ismi verilmiştir.

'Mavi dolunay' ne zaman gerçekleşecek? NASA açıkladı! - Resim : 1

Mavi Dolunay ne zaman gerçekleşecek?

Mavi Dolunay veya Mavi Ay, gök bilimcileri tarafından, bir takvim ayında yaşanan ikinci Dolunay olarak tanımlanan nadir bir doğa olayı olarak nitelendiriliyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bu yıl 1 ve 31 Ekim'de iki dolunay gerçekleşecek olduğunu ve 31 Ekim'deki dolunayın ‘Mavi Dolunay veya Mavi Ay' olacağı açıkladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.