Bilim & Teknik

Meta artık Beyond VR fitness şirketinin sahibi

Meta'nın Within'i satın almasıyla ilgili çekişme nihayet sona erdi. Meta, sanal gerçeklik egzersiz uygulaması üreticisini satın alarak Supernatural ve diğer projeleri metaverse devinin bünyesine katmış oldu.

Meta artık Beyond VR fitness şirketinin sahibi

İkili, planları hakkında pek fazla ayrıntı vermedi, ancak Within, Ekim 2021'de Meta'nın Reality Labs kanadı altında Supernatural egzersiz içeriği geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

Anlaşma bir süredir sallantıdaydı. Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Temmuz 2022'de Meta'nın Within ve Beat Sabre yaratıcısı Beat Games gibi önemli geliştiricileri satın alarak VR hakimiyetine doğru yol almaya çalıştığını iddia ederek anlaşmayı engellemek için bir antitröst davası açmıştı.

Bu arada Meta, daha fazla zaman kazanabilmek için satın almayı ertelemeyi kabul etmişti. Ancak geçen hafta bir federal mahkeme, FTC soruştururken birleşmeyi engellemeye yönelik ihtiyati tedbir kararını reddetti. Komisyon da bunun üzerine zarara itiraz edilmemesine karar verdi.

Meta artık Beyond VR fitness şirketinin sahibi

Hamle, Meta'ya çok kritik bir anda en popüler VR fitness uygulamalarından biri üzerinde kontrol imkanı vermiş oldu. Meta, büyük kayıpları ile sanal gerçeklikte daha fazla açık teşviğin olmaması arasında, meta evrene dönmekte zorlanıyor. Within, nispeten niş bir kitleye yönelik olsa da, Meta'ya hem bir fitness sistemi hem de bir abonelik hizmeti sağlayacak. Ayrıca Meta'nın PlayStation VR2'yi de içeren büyüyen bir kulaklık dalgasına karşı rekabet etmesine yardımcı olacak.

Ancak, anlaşmanın sağlanması FTC için pek de iyi bir haber değil. Satın alma soruşturması komisyon başkanı Lina Khan'ın Big Tech üzerindeki baskısı için yürüttüğü bir test niteliğindeydi. Microsoft'un Activision Blizzard'ı devralmasıyla ilgili antitröst davası gibi mücadele edilmesi gereken başka savaşlar olsa da, bu, düzenleyicinin büyük şirketleri kontrol altında tutmasının pek de kolay olmayacağını  da gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.