Bilim & Teknik

Mevcut en ağır element bulundu

u element, binlerce kalsiyum 48 ve berkelyum 249 atomunun bir araya getirilmesi ile elde edildi ve kurşundan %40 daha ağır.

Mevcut en ağır element bulundu

Süper ağır elementlerin varlığını doğrulamak oldukça güç bir iş; çok kısa ömürlü maddeleri bir araya getirmek, bu arada bazı faydalı atomların oluşacağını ummak, ve nihayet başkalarının bu deneyinizi tekrarlamasını beklemek zorundasınız.

Ancak, Almanya'daki parçacık hızlandırıcı laboratuarda çalışan bilim adamları, şu ana kadar gözlenmiş en ağır madde olan Element 117'nin ortaya çıkartılması ve doğrulanması gibi nadir rastlanacak bir yeteneğe imza attı. Bu element, binlerce kalsiyum 48 ve berkelyum 249 atomunun bir araya getirilmesi ile elde edildi ve kurşundan %40 daha ağır.

1399319740_img20140505225408.jpg

Bu işin kişisel değil, takımsal bir iş olduğunun altını çizmek lazım. Ekip yalnızca dört atom oluşturdu, ve bu örnek atomlar diğer elementlere milisaniyeler içinde bozundu. Bu halde bile, Element 117'nin periyodik tabloda yer alması için uygun bir süre elde edildi, ve biraz garip olan “Ununseptium” isminden kurtulmuş oldu. Bozunma aynı zamanda, yarı ömürleri saatler mertebesinde ölçülebilecek ilave elementlerin izotopları da oluşturdu, bu yarı ömürlerin oldukça uzun olması nedeniyle nispeten kararlı olabilecek ve keşfedilmemiş başka ağır malzemeler de olabileceği düşüncesini yarattı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.