Bilim & Teknik

Mühendisler suyla çalışan araba geliştirdiler!

Mazot ve benzin resmen siliniyor!


Kaynaklar hızla tükeniyor, alternatif yakıt için çalışmalar da her geçen gün hızlanıyor. Tüm dünyada fosil yakıtlı otomobil kullanımı hızla düşüyor ve bu durum da otomotiv devlerini farklı yakıt türlerine yöneltiyor. Seat, yeni bir yakıt türüyle çalışan otomobil üretti.

Aqualia isimli model, atık su kullanarak çalışıyor. Otomobil, sudaki biyoyakıt ayrıştırılarak elde edilen yakıtla çalışıyor. Söz konusu biyoyakıt benzine göre %80 daha az karbondioksit salınımı sunuyor.

Audi de, atık suyu sentetik yakıta dönüştürmeyi başardı. Firma sudan elde edilen enerjiyi depolayarak e-dizel üretti. Audi, ortakları Ineratec GmbH ve Energiedienst AG ile birlikte İsviçre'de yeni bir tesis açarak e-dizel üretecek.

Yorumlar
Yavuz
Gerçekten bravo.Atık su ile çalışan araba yüzyılın buluşu olur.
Cevapla
Ekonomist
Günümüz su kaynakları tükeniyor, diye bir durum söz konusu değildir! Şuan ülkemizde bulunan Avşa Adasında, tuzlu su arıtma tesisi bulunmaktadır ve burada deniz suyundan tatlı su üretilmektedir. Teknoloji geliştikçe imkanlarda aynı ölçüde gelişiyor. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir, sözü bu durumu özetliyor.
Cevapla
Dünyalı
İçme su Rezervlerinin ne durumda olduğunu bilmiyorsunuz sanırım.. Su savaşları konusunu da bi düşünün.. Size göre iklim değişikliği de yoktur, kuraklıkta yoktur..
Kamil Şen
Su yakıt değildir. Su aslında hidrojenin yanmış halidir zaten. Yani siz odunun külünden tekrar enerji elde edelim gibi bişey söylüyorsunuz.
Cevapla
zorro
Su kaynakların hizla tükendiği bir dünyada su ile çalışan araba yapmak?
Cevapla
HASO
AFEDERSİNİZ su kaynakları hiç bir zaman tükenmez çünki dünyada su kaynakları tükendiğini varsayarsak ayda bir litre su eksilse sensde oniki litre eder bu hesapla dünyada su kalmaz dünya oluştugunda beri ne kadar su varsa yine o kadar su vardır dünya bir dönüşüm halindedir dünyadan hiç bişey eksilmez saygılar....
İsmet
Bilinen Fosil yakıt rezervlerinin en büyüğünün ömrü 40-50 yılı aşmıyor. Üstelik atıkların atmosfere verdiği zararı biliniyor. Yeryüzünün 3/4 ü su ama bu enerji dönüşümü tuzlu sudan da elde edilebiliyorsa süper olur. En bol bulunan bir kaynak enerji savaşlarını engelleyebilir
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.