Bilim & Teknik

NASA 2024'te Ay’a kadın astronot gönderecek

2024 yılında Ay’a ilk kez bir kadın astronot gönderileceğini açıklayan NASA, gerçekleştirilecek bu görevin ismini Artemis olarak açıkladı.

NASA 2024'te Ay’a kadın astronot gönderecek

NASA tarafından 2024 yılında Ay'a kadın astronot gönderilecek görevin ismi Artemis olarak açıklanırken, bu görev için bir kadın bir de erkek astronotun görev alacağı belirtildi.

NASA 2024 yılında ilk kez bir kadın astronotu Ay’a gönderecek

1969 yılında gerçekleştirilen Ay görevine sadece erkek astronotları gönderen NASA, 2024 yılında Ay’a gerçekleştirilecek olan görev için kadın astronata görev vermeyi planlıyor. Apollo 11 görevi ile Ay'a ilk kez erkek astronotların ayak basmasını sağlayan NASA, bu defa 2024 yılında gerçekleştirilecek olan Artemis isimli görevi için bir kadın ve bir de erkek astronatu Ay’a göndermeyi planlıyor. Çalışmalarına ara verilmeden devam edilen yeni görev için belirlenen isim bilim dünyasının dikkatini çekmeyi başarırıken, NASA tarafından bu göreve verilen isim ile ilgili yapılan değerlendirmelerde Artemis isminin Yunan mitolojisinde Ay Tanrıçası olarak bilindiği ve ismin buradan esinlenildiği düşünülüyor. 

NASA yetkililerinden Jim Bridenstine tarafından yapılan açıklamalarda, 11 yaşında bir kızı olduğunu ve Artemis ismine sahip olacak bu görevin onun için büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Bridenstine, böyle bir görev için kadın bir astronotun seçilmesinden dolayı mutlu olduğunu belirtirken, gelecekte kadınların bu tür görevlerde daha aktif rol almasını beklediğini ifade etti.

Artemis görevi için ayrılan bütçe ne kadar?

Şuan için başlangıç aşamasında olan Artemis görevi kapsamında Ay’a gönderilecek kapsül için gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında, yakın bir tarihte yapılan açıklamalarda Amerikan hükümeti tarafından bu görevin gerçekleştirilebilmesi için yapılacak çalışmalara 21 milyar dolarlık bütçe ayrıldığı fakat NASA'nın bu bütçenin yetmediğini belirterek, ek olarak 1.6 milyar dolar daha ek bütçe talebinde bulunduğu bilgilerine ulaşıldı.

Yorumlar
Sabri
Kadın göndereceğine 1 tane düz dünyacı götürsün bütün tartışmalar sona ersin.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.