NASA, Artemis V Moon iniş sistemini inşa etmek için Blue Origin'i seçti

NASA, üçüncü mürettebatlı Artemis Ay inişini gerçekleştirecek şirketi seçti: Jeff Bezos'un Blue Origin'i, Eylül 2029'da piyasaya sürülecek olan Artemis V için iniş sistemi kuracak. Araç seçiminden bahsetmeseler de, şirket zaten bir Blue Moon iniş aracı üzerinde çalışıyordu.

NASA, Artemis V Moon iniş sistemini inşa etmek için Blue Origin'i seçti

Boeing, Lockheed Martin ve Draper, NASA projesinde yer alanlar arasında yer alıyor. NASA ödülü 3,4 milyar dolar değerinde ve Blue Origin, duyuru etkinliğinde bu rakamın "çok üzerinde" kendi başına katkıda bulunduğunu söyledi.

Bir Orion kapsül uçuşu, dört astronotla Ay'a gidecek ve burada mürettebat üyelerinden ikisi, ayın güney kutbuna inmek için Gateway uzay istasyonuna kenetlenmiş bir Blue Origin iniş aracını kullanacak. Diğer astronotlar Ağ Geçidi ile ilgilenirken onlar ay yürüyüşleri, gezici operasyonlar ve bilim deneyleri yürüterek bir hafta geçirecekler.

NASA, Artemis V Moon iniş sistemini inşa etmek için Blue Origin'i seçti

NASA, ilk (Artemis III) ve ikinci (Artemis IV) insan inişleri için SpaceX'in Yıldız Gemisini seçti bile. Ajans, geçen yıl hem destek sağlamak hem de rekabeti artırmak için ikinci iniş tekliflerini kabul edeceğini söyledi. Blue Origin, geçen aralık ayında başka bir ay sözleşmesi için teklif verdi. Şirket, SpaceX'in kazanmasına itiraz etti ve sözleşmeyi verirken güvenlik endişelerini göz ardı ettiği iddiasıyla NASA'ya dava açtı ancak bir federal mahkeme iddiaları reddetti.

Karar Blue halihazırda bir Mars bilim görevi için bir NASA sözleşmesi ve Orbital Reef uzay istasyonu için mali desteği olmasına rağmen, Ay'a mürettebatlı bir yolculuk yapma başarısı elde edemedi. Bu aynı zamanda NASA'nın, Axiom Space'in Artemis kıyafetleri gibi Dünya yörüngesinin ötesindeki görevleri için özel olarak geliştirilmiş teknolojiye artan güvenini de vurgulamış oldu.