Ders saati 5’e düşüyor, sosyalleşme ön planda olacak! Öğrenciler çok sevinecek!

Eğitim sisteminde önemli reformlar yapılmaya devam ediyor. Artık sabahtan akşama kadar süren okul serüvenleri de sona eriyor. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Ders saati 5’e düşüyor, sosyalleşme ön planda olacak! Öğrenciler çok sevinecek!

Ülkemizde eğitim sistemi henüz tam olarak rayına oturtulabilmiş değil. Özellikle son 10 yılda eğitim tarafında bir çok değişiklik yapıldı. Hali hazırda ilk öğretimde 6, orta öğretimde ise ortalama 8 saatlik ders süreleri söz konusu. Meslek liselerinde ise ders saati 11’i hatta 12’yi bulabiliyor.

Okul öncesinde de durum farklı değil. Ders saati 5 ya da 6 olarak gösterilse de ders sonrası etüt olarak duyurulan etkinlik saatlerinde öğrenciler okulda kalmaya devam ediyor. Sabah 8’de okula giren öğrenciler akşam üstü okuldan çıkıyorlar.

Bu durum bir süre öncesine kadar Avrupa’da da bu şekildeydi. Yani ders saatleri son derece uzundu. Lakin pek çok Avrupa ülkesi, eğitimde dünya birincisi olarak gösterilen Finlandiya’nın programını uygulamaya koydu. Peki bu program nasıl bir eğitim modelini ön görüyor?

Ders saati 5’e düşüyor, sosyalleşme ön planda olacak! Öğrenciler çok sevinecek!

Sosyalleşmenin ön planda olduğu bu eğitim modelinde günlük ders saati 4 ile sınırlı. Evet yanlış okumadınız. Öğrenciler günlük yalnızca 4 saat ders görüyorlar. Geri kalan saatler ise sosyalleşmeye ayrılmış durumda.

Bu eğitim sistemiyle son derece başarılı olan Finlandiya, Avrupa ülkelerinin de dikkatini çekti. Hali hazırda pek çok Avrupa ülkesi bu sisteme geçmek için geri sayıma başladı. Peki ya Türkiye? Henüz ülkemizde bu yolda atılmış bir adım yok. Fakat genel olarak eğitimde batıyı örnek aldığımız için önümüzdeki süreçte Türkiye’de de bu uygulamanın başlaması kimseyi şaşırtmayacaktır.

Elbette veliler için bu uygulama çok da iyi olmayacak. Çünkü 4 saatlik okul sonrasında çocuklarının sosyalleşmesi için mesai harcamak zorunda kalacaklar. Peki sizin fikriniz ne? Sizce de ders saati 4’e düşürülmeli mi yoksa mevcut sistem yeterli mi? Yorum sizin.