Bilim & Teknik

NASA; Ay'dan numune getiren şirketlere ödeme yapacağız!

NASA özel şirketlere çağrıda bulunarak, Ay'dan numune getirmeleri durumunda ödeme yapacaklarını duyurdu!

NASA; Ay'dan numune getiren şirketlere ödeme yapacağız!

Özel şirketlerin uzaydaki çalışmalarından faydalanmak isteyen NASA, Ay'dan numune elde etmek amacı ile, özel şirketlerle iş birliği çağrısında bulundu.

NASA'dan özel şirketlere çağrı: ''Bize Ay'dan numune getirin!''

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bilindiği üzere 2024 yılında gerçekleştirecek olduğu insanlı Ay seferi ve bu çalışmasının ardından yine gerçekleştirmeyi planladığı Mars görevi için hazırlıklar çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 

Tahmin edileceği üzere NASA, bu görevler ile bağlantılı olarak hali hazırda onlarca farklı çalışmasını da sürdürüyor. NASA, yine bu çalışmalarına bağlı olarak uzay madenciliği şirketlerinin, Ay yüzeyinden taş, toprak, kum vb. materyaller toplayarak 50 ila 500 gram arasında teslim etmeleri durumunda, bu numuneler için 15.000 ila 25.000 dolar arasında bir ödeme yapacaklarını açıkladı.

Bu duyuruyu NASA yöneticisi Jim Bridenstine atmış olduğu bir tweet ile duyurdu. Jim Bridenstine konuyla ilgili attığı tweette "NASA özel şirketlerden ay toprağı satın alıyor! Uzay kaynaklarını çıkartıp ticari ürünler haline getirmeye başlamak için belirli mevzuatlar oluşturmanın vakti artık geldi." sözlerine yer verdi. 

NASA önemli şirketlerle çeşitli programlarda beraber çalışıyor. Brindenstine, bu şirketlerin ay madenciliğinde de rol almayı kabul edeceğini umduğunu söyledi.

Ay numuneleri, bilim insanlarının Ay projeleri üzerindeki çalışmaları için son derece değerli maddelerdir. Bu arada ek bilgi olarak belirtelim; NASA’nın elindeki tüm Ay numuneleri, Apollo görevlerinden elde edilmiştir. Bunlardan sonuncusu ise 1972 yılında gerçekleştirilen görevden elde edilmiştir.

Yorumlar
💠Gakk@💠
Umarım yakın zamanda milli bir teknoloji ile bizde aya çıkarık
Cevapla
X Artık Biliniyor
Betona devam :)
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.