Bilim & Teknik

NASA beyin ameliyatlarını Marvel sayesinde kolay bir hale getiriyor

Mucize kamera sayesinde beyin ameliyatları daha kolay ve daha güvenli.

NASA beyin ameliyatlarını Marvel sayesinde kolay bir hale getiriyor

Cerrahların kafatasının için görememesi ameliyatların en büyük zorluklarından. Cerrahlar şu an gerek görüldüğünde beyin ameliyatları için kafatasını açmak zorunda kalıyor. Beyin tümörü ya da parkinson hastalarına müdahale için böyle bir yöntem kullanılıyor. Bu yöntem hem pahalı hem de tehlikeli. Üstelik hasta ameliyat sonrası uzun süre hastanede kalmak zorunda. Ancak NASA tarafından geliştirilen "Marvel" (Mucize) sayesinde bu zorlu süreç yaşanmayabilir.

NASA laboratuarlarında geliştirilen “Marvel” adlı mikroskobik kamera zorlu beyin ameliyatlarını daha kolay hale getiriyor. 5 milimetre çapında ve 15 milimetre uzunluğunda olan Marvel 120 derecelik açıyla 3 boyutlu (3D) yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyor. Yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde cerrahlar beyin dokusunu daha iyi gözlemleyebilecek ve daha güvenli ameliyatlar gerçekleştirebilecek.

Hastanın beynine kaşın üzerinde açtığı küçük bir kesikten ulaşan Marvel şimdilik prototip aşamasında. Ancak yapılacak ayarlamalar sonrası Marvel’ın piyasaya çıkması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.