Bilim & Teknik

NASA bulut fotoğrafları toplayacak

NASA bulutların fotoğraflarını çekecek ve onları bir uygulama ile paylaşacak amatör bilim insanları arıyor.

NASA bulut fotoğrafçısı arıyor!

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, bulutların fotoğrafını çekip bir uygulama ile paylayacak kullanıcılar aradığını açıkladı. Kurum bu görüntüleri, CERES uyduları ile karşılaştırılmasını sağlayarak olağan dışı durumların tespitini ve uydularca gökyüzünden bakıldığında oluşabilecek karışıklıkları gidermek için kullanılacağını açıkladı.

15 Mart ve 15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan çalışmada her bir kullanıcıdan GLOBE Observer uygulamasına her gün için 10 adet bulut fotoğrafı yüklenmesi isteniyor. Dünyanın her yerinden katılımın mümkün olduğu çalışma için Global Obverser uygulamasının Android ya da iOS sürümünü akıllı telefonlara yüklemek gerekiyor.

Yapılan çalışmanın uydular tarafından toplanan verilerin doğruluğundan emin olmak için gerçekleştirildiği açıklanırken, bu tarz etkileşimlerin önümüzdeki dönemde de devam edeceğinin sinyalleri verildi. 

 

Yorumlar
ademm
sakın ülkemizde bu oyuna kanmayın ,yaptıkları deneyleri incelemek ve zamanını öğrenmek istiyor.yeni geliştirdikleri uzay araçları ile iklimlerle oynuyorlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.