NASA Dünya kabuğunu haritalamak için uydularını kullanacak

Bilim adamları yakında çevresel değişimleri çok yüksek çözünürlükte incelemek için uzayda salınan bir araca sahip olacak ve bu konuda daha fazla bilgi için daha fazla beklemeniz gerekmeyecek.

NASA Dünya kabuğunu haritalamak için uydularını kullanacak

NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarı, Hindistan Uzay Araştırma Örgütü ile birlikte inşa edilmiş bir Dünya haritalama uydusu olan NISAR'ı (NASA-ISRO SAR) tartışmak için bugün 17:00'de bir soru-cevap oturumu düzenliyor. Uydu Hindistan'dan 2024'ün başlarına kadar fırlatılmayacak ve ancak fırlatıldıktan sonra üç yıl boyunca çalışması planlanıyor. Uydu Dünya'yı anlamaya ve doğal afetlerle başa çıkmaya yardımcı olabilecek çığır açan teknoloji içeriyor.

NISAR, ikili frekansları (L ve S mikrodalga bantları) kullanan ilk radar görüntüleme uydusu. Bu, Dünya'nın kabuğunu istisnai bir ayrıntı düzeyinde sistematik olarak haritalamasına izin verecek. Uydu 1 cm'nin altındaki değişiklikleri dahi algılayabiliyor. Bu, NISAR'ın depremlerin, tsunamilerin ve diğer felaketlerin ince nüanslarını bile gözlemlemesini sağlayacak. Ayrıca yer kabuğunun evrimi, ekosistem bozulmaları ve buz tabakasının çökmesi gibi uzun vadeli süreçlerin izlenmesine yardımcı olacak.

NASA Dünya kabuğunu haritalamak için uydularını kullanacak

Verilere erişim de önemli bir rol oynayacak. NISAR, her 12 günde bir dünya çapında bir kapsamla, zamana dayalı görüntüleri pratik hale getirecek. Misyon ekibi, verileri bir ila iki gün içinde halka hazır hale getirmeyi umuyor, ancak acil bir durumda bu verileri saatler içinde de teslim edebilecek. Bilgileri ayrıştırmak isteyen herkes de bundan yararlanabilecek.

Tahmini 1,5 milyar dolarlık fiyatıyla NISAR'ın bugüne kadarki en pahalı Dünya görüntüleme uydusu olması bekleniyor. Yine de bu değerli bir yatırım. Uydunun verileri, hükümetlerin doğal afetlere tepki vermesine ve bunlara hazırlık yapmasına yardımcı olabilir ve insanlığın iklim değişikliği ve gıda güvenliğine yönelik tehditler hakkındaki anlayışını geliştirebilir.