Bilim & Teknik

NASA Dünya'yı kurtarabileceğini ispatladı!

Yolculukta yaklaşık bir yıl sonra, NASA'nın şu soruları yanıtlamaya çalışan deneysel Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) görevi, "Gezegeni öldürebilecek bir asteroidi, özel olarak tasarlanmış bir uyduyla vurarak potansiyel olarak yörüngesinden çıkarabilir misiniz?"

NASA Dünya'yı kurtarabileceğini ispatladı!

DART, Dimorphos asteroidi ile başarılı bir şekilde çarpıştı. Çarpışmadan elde edilen sonuçlar ve veriler hala geliyor ancak NASA yer kontrolü, DART çarpma aracının hedef asteroidi engellediğini doğruluyor. Evet, evet, Dimorphos kabaca bir Amerikan futbolu stadyumunun büyüklüğündeydi, ancak uzay hem çok büyük hem de çok karanlık ve hem asteroit hem de uzay aracı o sırada oldukça hızlı hareket ediyordu.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, çarpışmadan sonra, "Dünyanın ilk gezegen savunma testinin ilk bölümünün başarıyla tamamlandı." dedi. "Bir gün kendi gezegenimizi gelen bir asteroidden nasıl koruyacağımızı bize öğreteceğine inanıyorum. Gezegen savunmasının küresel bir çaba olduğunu ve gezegenimizi kurtarmanın çok mümkün olduğunu gösteriyoruz."

NASA Dünya'yı kurtarabileceğini ispatladı! - Resim : 1

NASA Dünya'yı kurtarabileceğini ispatladı!

NASA, Yakın Dünya Nesnelerine karşı bir gezegen savunma aracı olarak savunma uydularının kullanımını araştırmak amacıyla Kasım 2021'de DART misyonunu başlattı. Otomat boyutundaki DART çarpma aracı, Dimorphos'un Dünya'dan yaklaşık 68 milyon mil uzaktaki yolunu ölümcül bir şekilde geçtiğinde yaklaşık 14.000 MPH'de seyahat ediyordu.

June Bug vs Chrysler Windshield'ın tamamını gerçek gezegen öldürücü asteroitlere karşı kullanmaya istekli uydularla dolup taşan bir gezegen savunma sisteminin gelecekteki yinelemelerinin görülmeyeceği görülüyor. Dimorphos'un kendisi yerçekimsel olarak dolaşmış bir çift asteroitten daha küçüğü (ana kayası beş kattan daha büyüktür) ancak her ikisi de 66 milyon yıl önce Dünya'ya çarpan ve dünyadaki çok hücreli yaşamın %75’ini yok eden uzay kayası yanında  cüce kalır.

Yorumlar
Nedim
Bilim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.