Bilim & Teknik

NASA, ISS'ye üçüncü astronot görevi için Axiom Space'i seçti

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonuna üçüncü özel astronot görevi için Axiom Space'in teklifini bir kez daha tercih etti.

NASA, ISS'ye üçüncü astronot görevi için Axiom Space'i seçti

İki taraf şimdiden bir görev emri imzaladı ve Kasım 2023'te ve aracı Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatmayı umuyorlar. Daha spesifik bir tarih, ISS'ye yapılan diğer uçuşların zamanlamasına ve yörünge içi aktivite planlamasına bağlı olacağından daha sonra duyurulacak.

Axiom Mission 3 fırlatılmadan önce, Axiom Mission 2'nin önce uzay istasyonuna gitmesi gerekecek. Aynı zamanda şirket tarafından yürütülen bir mürettebat görevi ve 2023'ün ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Adından da anlayabileceğiniz gibi bu, şirketin yörüngedeki laboratuvara yaptığı ilk astronot görevi değil. Axiom Mission 1, Nisan 2022'de fırlatıldı ve 15 gün boyunca ISS'de kenetlendi.

NASA, ISS'ye üçüncü astronot görevi için Axiom Space'i seçti

Şu anda, Ax-3 hala çok erken aşamalarında. Özel uzay şirketi, önerilen dört mürettebat üyesini ve iki yedek mürettebatı inceleme için ajansa sunmak zorunda kalacak, görev komutanı bir NASA astronotu olacak (örneğin Ax-2'ye emekli NASA astronotu Peggy Annette Whitson başkanlık ediyordu.). Tarafların anlaşmasına göre NASA, komutandan gemideyken belirli görevleri veya bilimsel deneyleri gerçekleştirmesini isteyebilir. Bu arada Axiom Space astronotları, NASA kargo ve diğer yörünge içi kaynakları günlük kullanım için kullanabilecekler.

NASA, bu özel fırlatmalar için Axiom Space'i seçmenin yanı sıra şirketi Artemis programı için ayda yürüyen uzay giysisini geliştirmesi için de seçti. Ajans, giysiyi bugün NASA'nın web sitesinde canlı yayınlanacak bir etkinlikte açıkladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.