Bilim & Teknik

NASA, Mars rüzgarının sesini paylaştı (Video)

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçen hafta Mars'a inen InSight uzay aracının güneş panellerine vuran rüzgarın sesinin kaydını paylaştı.

NASA, Mars rüzgarının sesini paylaştı (Video)

Uzun süredir Mars'a gönderilen ilk uzay aracı olan InSight geçen hafta kızıl gezegene iniş yapmıştı. Canlı olarak yayınlanan iniş sonrasında faaliyetlerine başlayan uzay aracının güney panellerine vuran rüzgarın sesi de kamuoyu ile paylaşıldı.

NASA, Mars rüzgarının sesini paylaştı

NASA'nın YouTube hesabından yapılan paylaşımda sesin çok az duyulduğu görülüyor. Videonun ilerleyen dakikalarında ses dijital olarak yükseltilerek herkesin duyabileceği bir hale geliyor. NASA'nın Jet İtiş Laboratuvarı'nda görevli bilim adamı Bruce Banerdt, bu ses kaydının sürpriz bir gelişme olduğunu belirterek, InSight'ın hareketi ölçümlemeyi amaçladığını, haliyle buna ses dalgalarının oluşturduğu devinimin de dahil olduğunu açıkladı.

Kayıtla ilk kez bir başka gezegenin sesi Dünya'da duyulurken, bilim adamları, sesin saatte 24 kilometre hızla esen kuzeybatı rüzgarından kaynaklandığını düşünüyor. NASA Başkanı Jim Bridenstine de kayıtla ilgili "Bir diğer gezegenin yüzeyinde kaydedilen ilk sesleri duymak ayrıcalık. Harika bir ekibimiz var, NASA'da her gün inanılmaz şeyler yapıyoruz." ifadesini kullandı.

İşte NASA'nın paylaştığı ve Mars'taki rüzgarların sesinin duyulduğu o video: 

Yorumlar
misafir
araç marsa inerken paraşüt kullanmıştı. marsta hava yok paraşüt işe yaramaz diyenler nerede..
Cevapla
ernur nazli
mars da atmosfer var ama dünyada olanin 100 de biri, yer cekimi de düsük dünyanin yüzde 38 i, yani parasüt ise yariyor ,pek cok defa kullanildi
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.