NASA su avcısı aracını Ay'a rötarlı gönderecek!

NASA Ay'da su bulması ve incelemesi için bir rover tasarladığını ve bu aracı yakında Ay'a göndereceğini duyurmuştu. Ancak son gelen bilgilere göre bu uçuş rötarlı gerçekleşecek. İşte detaylar.

NASA su avcısı aracını Ay'a rötarlı gönderecek!

NASA, Griffin iniş modülünün ek yer testlerini yapmak için yaklaşmakta olan Volatiles Investigating Polar Exploration Rover'ın (Viper) lansmanını tam bir yıl ertelediğini açıkladı.

2020'de NASA, 2023'ün sonlarına kadar bir uzay aracı inşa edip Ay'a göndermesi için Astrobotic of Pittsburgh ile anlaştı. Bu Rover, ay yüzeyinde buz ve diğer potansiyel kaynaklar (Belki de maden!) için arama yapmakla görevlendirilecek ve bilim adamlarının ay kökeni hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olması için verileri dünyaya getirecek.

NASA Ay görevini erteliyor!

Projenin maaliyeti 199,5 milyon dolar değerindeydi, ancak bu en son ki erteleme sebebiyle maaliyeti şimdi toplam 320,4 milyon dolara ulaşmış durumdaGriffin ay iniş aracı, NASA'nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) girişiminin bir parçası olarak bu geziciyi ay yüzeyine teslim edecek. CLPS projesi, NASA'nın Artemis ay keşif planında önemli bir yere sahip ve her iki proje de Ay'a ve ötesine gelecekteki ziyaretler için temel oluşturmaya yardımcı olması açısından önem arz ediyor.

NASA ayda su arayacağı aracını erteliyor!

Su gibi değerli kaynakların yerini bilmek, NASA'nın gelecekteki iniş alanlarını seçmesine yardımcı olabilir. Ülkeler veya özel şirketler, yeraltı üsleri ya da yapay yerçekimi kolonileri inşa ederken Viper'dan gelen önemli verileri kullanabilirler. Gelecekte yapılması beklenen Ay yerel kaynakları, iler ki yıllarda astronotların Mars'a seyahat etmesini de kolaylaştırabilir.

Viper, CLPS aracılığıyla Ay'a teslim edilecek en büyük ve en karmaşık bilim roveri olacak. Ertelemenin sebebi ise NASA'nın tüm detayların sağlam olduğundan emin olmak istemesi. Yaklaşık 454 kilo ağırlığında olan rover, toprak örneklerini analiz edebilen dört bilimsel alet taşıyor. Entegre bir matkap sayesinde, gezicinin ay yüzeyine yaklaşık üç fit (0.915m) kadar inmesine izin verecek.

Gezicinin Ay'ın Güney Kutbu'nu keşfetmek için yaklaşık 100 gün geçirmesi bekleniyor, ancak gezici o bölgeye güvenli bir şekilde ulaşamazsa tüm bu çalışmalar boşa gitmiş olacak. NASA projeyi erteleyip, yapacakları ek testlerin teslimatla ilgili genel riskleri azaltacağını söylüyor.

Viper'ın Kasım 2024 yılına kadar Ay'ın Güney Kutbu'na iniş yapması bekleniyor.