Bilim & Teknik

NASA yıllar sonra Ay'a astronot gönderiyor! Peki ama neden?

NASA'nın Artemis projesi kapsamında Ay'a gönderilecek olan astronotların kıyafetlerini su altında test ediyor.


2024 yılında Artemis projesi kapsamında tekrar Ay'a gitmeyi planlayan NASA yeni tasarlanan astronot kıyafetlerini su altına test etmeye başladı. Ay görevinde kullanılacak bu kıyafetlerin daha sonra Mars görevinde de kullanılması bekleniyor.

NASA tekrar Ay'a çıkacak!

Daily Mail’in haberine göre, NASA görev kapsamında uzaya göndereceği astronot kıyafetlerinin test çalışmalarını Houston’da bulunan merkezinde başlattı. Kıyafetlerin yerçekimsiz ortamda nasıl çalışacağını anlamak amacıyla benzer şartları oluşturarak, testleri su altında yapma kararı verdi. Kıyafetler uzay ajansı Artemis görevi kapsamında geçtiğimiz yıl tanıtılmıştı.

İnsanlığın bir kez daha Ay'a çıkmasını hedefleyen bu görevde, biri kadın iki astronot NASA tarafından Ay'a gönderilecek. Kıyafetleri için yapılan çalışmalar uzun zamandır sürüyordu. NASA bu konuya titizlikle yaklaşıyor, durum böyle olunca kıyafetlere uygulanan testler de bir o kadar dikkatli yapılıyor.

Artemis projesi hakkında konuşacak olursak görevin ana amacı Ay'ın keşfedilmeyen kısımlarını keşfetmek, yenilikçi sistemleri ve teknolojileri bu görev kapmasında test etmek. 2028 yılına kadar sürmesi planlanan Artemis projesinde bir çok görevi gerçekleştirmek için NASA'nın uluslar arası iş ortaklarıyla bağlantıda kalması bekleniyor. Ay ve çevresinde tecrübe edilen yeni sistemlerle birlikte kullanılan teknolojiler daha sonra atılacak büyük bir adım olan Mars görevi için de basamak olması bekleniyor.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Ay'a Mona Lisa bedenini aldıkları uzay gemisini tekrar görmek için gidiliyor olabilir. Ayın karanlık yüzünde bulunan Terk edilmiş UFO uygarlığının uzay aracının tekrar ziyaret edilmesi. Apollo 20 çalışmasının yenilenmesi. YouTube da böyle bir video var.
Cevapla
Müdür
Zaten gitmediler di bu ilk olacak 😏
Cevapla
Emre
Gitti, aya ilk ayak basan insan Amerikalı Neil Armstrong.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.